Choć na zakup pojazdów za granicą decyduje się wiele osób, Szwajcaria nie jest krajem, który przychodzi jako pierwszy na myśl, kiedy mowa o sprowadzaniu pojazdu z zagranicy. Wydawać by się mogło, że miano jednego z najdroższych i najbogatszych krajów na świecie będzie odstraszać wielu kierowców. Jak się okazuje, nie do końca tak jest. Co więc sprawia, że wiele osób decyduje się na samochód ze Szwajcarii?
Należysz do grona osób, które stawiają na zakup pojazdu w tym kraju? Co w takim razie powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się w podróż do Szwajcarii? A może wcale nie musisz opuszczać naszego kraju, aby wejść w posiadanie auta od Szwajcara?
Samochód ze Szwajcarii – co musisz wiedzieć o kraju?
Bogactwo kraju odstrasza wielu właścicieli pojazdów. Jak się jednak okazuje, kraj ten może nam zaoferować bardzo wiele w kwestii sprzedaży samochodów. Jak to możliwe?
Oferty sprzedaży samochodów dotyczą najczęściej samochodów powypadkowych. Warto w tym momencie wspomnieć, że nawet najdrobniejsze kolizje sprawiają, że wielu Szwajcarów decyduje się na zmianę pojazdu na nowy. Tym samym do internetu trafia ogłoszenie dotyczące pojazdu w dobrym stanie, jednak w dużo niższej cenie. Może być to więc doskonała okazja dla osób, które planują zakup nowego auta. Co jeszcze musisz wiedzieć o Szwajcarii, zanim się do niej wybierzesz celem kupna samochodu?
Osoby decydujące się na odwiedzenie Szwajcarii celem dokonania zakupu, mogą zostać zaskoczone przez liczbę języków w urzędach. W Szwajcarii porozumiesz się bowiem w języku francuskim, włoskim, niemieckim i romansz. Jeśli żaden z tych języków nie jest Ci bliski, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w urzędzie będziesz mógł wykorzystywać także język angielski.
Gdzie szukać samochodów? – sprowadzenie auta ze Szwajcarii
Znalezienie samochodu, który przypadnie nam do gustu, nie stanowi większego problemu w dobie internetu. Nawet jeśli szukamy w innym kraju.
Jak kupić samochód ze Szwajcarii? Możesz skorzystać z:
- pomocy firm oferujących usługi na portalach z pojazdami ze Szwajcarii,
- szwajcarskich portali ogłoszeniowych,
- samodzielnego zapoznania się z ofertami po przyjeździe do Szwajcarii.
Każde z tych rozwiązań ma zarówno wady, jak i zalety. Decydując się na samodzielny wyjazd, pozbywasz się kosztów związanych z prowizją dla firmy pośredniczącej. Musisz się jednak liczyć z tym, że dopełnienie wszelkich formalności spoczywa na Twoich barkach.
Na co musisz zwrócić uwagę?
Jedną z najistotniejszych kwestii przy zakupie samochodu ze Szwajcarii jest podpisanie odpowiednich dokumentów, dzięki którym pojazd przejdzie na Twoją własność. Przy zakupie od osoby prywatnej będzie to umowa kupna-sprzedaży, przy firmie — najczęściej faktura. Warto zadbać o to, aby dokument był w dwóch egzemplarzach językowych. Polska wersja oszczędzi dodatkowych kosztów, które musiałabyś ponieść przy tłumaczeniu uwierzytelnionym dokumentów.
Gdy dokumenty zostały podpisane przez obie strony, przyszedł czas na wyrejestrowanie pojazdu. Obowiązek ten spoczywa na dotychczasowym właścicielu. Odpowiednik polskiego Wydziału Komunikacji nanosi na szwajcarski dowód rejestracyjny odpowiednią pieczątkę. Teraz już tylko pozostało sprowadzić pojazd do Polski. Jak to zrobić?
Jak sprowadzić samochód ze Szwajcarii?
Po dopełnieniu wszystkich formalności w Szwajcarii możesz sprowadzić pojazd do kraju. Masz wówczas dwie możliwości:
- sprowadzenie na własną rękę,
- wybór lawety.
W obu przypadkach znajdziemy zarówno wady, jak i zalety.
Laweta oznacza dodatkowe koszty, jednak zwalnia nas z konieczności dokonywania kolejnych formalności w urzędach.
Z kolei powrót do kraju zakupionym samochodem będzie wymagał zaopatrzenia się w:
- dokument potwierdzający ważny przegląd techniczny,
- tablice wywozowe,
- ubezpieczenie OC.
Jak wygląda rejestracja samochodu ze Szwajcarii?
Po przywiezieniu pojazdu do Polski — niezależnie od wybranego sposobu — przyszedł czas na jego rejestrację w Wydziale Komunikacji. Proces ten wymaga złożenia znacznie większej ilości dokumentów, niż przy rejestracji pojazdu zakupionego w Polsce. Czego więc potrzebujesz?
Jakie dokumenty są potrzebne przy rejestracji?
Sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii do Polski wcale nie oznacza zakończenia formalności. Rejestracja samochodu ze Szwajcarii musi przebiegać zgodnie z prawem. To oznacza złożenia dokumentów, nie tylko tych podstawowych, jak przy dopełnianiu formalności po zakupie pojazdu w Polsce.
Do rejestracji auta ze Szwajcarii potrzebujesz:
- potwierdzenie zapłaty akcyzy,
- dowodu zakupu pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub faktura),
- dokumentu potwierdzającego ważne badanie techniczne,
- dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty rejestracyjnej,
- dowodu rejestracyjnego,
- kartę pojazdu (jeśli została wydana).
W niektórych przypadkach koniecznością może okazać się opłata celna. Dzieje się tak, kiedy pojazd nie ma świadectwa pochodzenia EUR-1. Choć Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, posiada porozumienie, na mocy którego opłata celna została obniżona z 10% do 0%.
Musisz także pamiętać, że Wydział Komunikacji wymaga dokumentów w języku polskim. Jeśli są one w innym — konieczne będzie tłumaczenie. Co ważne, tylko tłumaczenie sporządzone przez tłumacza przysięgłego jest akceptowane przez Wydział Komunikacji.
Sprowadzenie auta ze Szwajcarii a ubezpieczenie
Każdy pojazd poruszający się po drodze musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Wiele osób decyduje się na wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia OC na czas sprowadzania pojazdu. Okres jego trwania wynosi 30 dni. Jest to wystarczający czas na dopełnienie wszelkich formalności, by zgodnie z prawem poruszać się po drogach.
Gdy dopełnisz wszelkich formalności po przyjeździe do Polski i pojazd zostanie zarejestrowany, przyszedł czas na wykupienie całorocznej polisy. Pamiętaj, że dotychczasowe krótkoterminowe ubezpieczenie OC nie przedłuża się automatycznie. Kiedy straci ważność, a samochód będzie zarejestrowany, poniesiesz karę, która jest nie mała. A co istotne — kara obowiązuje już o 1 dnia bez ważnej polisy OC.