Samochód z Holandii – jak go sprowadzić, zarejestrować i ubezpieczyć?

Sprowadzanie z samochodów z zagranicy ciągle zyskuje na popularności. Wszystko ze względu na dużo lepszy stan techniczny pojazdów, adekwatny do ceny. Nierzadko jest ona nawet dużo korzystniejsza, niż przy zakupie tego samego modelu, w takim samym stanie w naszym kraju. Co jednak sprawia, że tak wielu za cel kupna używanego samochodu wybiera Holandię? Dlaczego warto sprowadzać holenderskie pojazdy?

Samochód z Holandii – zalety rozwiązania

Kto choć raz w ostatnim czasie odwiedził Holandię, doskonale wie, że tamtejszym drogom nie można nic zarzucić. Wysoka jakość nawierzchni przekłada się z kolei na dużo lepszy stan techniczny pojazdów poruszających się po nich. Nie jest to jednak jedyna zaleta pojazdów sprowadzanych z Holandii. Osoby, które się na nie zdecydowały, cenią sobie przede wszystkim łatwość dokonywania wszelkich formalności i ich czytelność.

Nie musimy jechać w ciemno, aby kupić samochód z Holandii. Warto dużo wcześniej odwiedzić portal z ogłoszeniami. Znajdziemy na nim ciekawe oferty, a gdy jakaś przypadnie nam do gustu, możemy upewnić się co do stanu technicznego i pochodzenia pojazdu.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest także doskonały dojazd do samej Holandii. Ze stolicy Polski jest to zaledwie 12 godzin. A co najlepsze, cała droga to wyłącznie autostrady.

Na co zwrócić uwagę sprowadzając Auto z Holandii?

Sami doceniamy liczne zalety samochodów sprowadzanych z Holandii pod warunkiem, że podczas dokonywania zakupu będziemy szczególnie ostrożni. Niezależnie od tego czy kupujemy pojazd w Polsce, czy za granicą powinniśmy się upewnić co do jego historii. Możemy to zrobić dzięki polskiej stronie historiapojazdu.gov.pl lub serwisów udostępniający historię pojazdu. Także w Holandii spotkamy się z rejestrem przebiegu samochodów, zwanym National Auto Pass (NAP). Dokument NAP jest o tyle istotny, że przy zakupie pojazdu, zbywca powinien przekazać go nowemu właścicielowi. Kontrola samochodu pod tym kątem pozwoli uniknąć zakupu samochodu z nieuczciwego źródła np. pochodzącego z kradzieży.

Oprócz dokładnej analizy historii pojazdu warto także pomyśleć o przeprowadzeniu przeglądu technicznego na miejscu. Choć rodzi to dodatkowe koszty, pozwoli dokonać w pełni świadomego zakupu.

Jak sprowadzić auto z Holandii?

Odwiedzenie Holandii i zakup samochodu na własną rękę jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż kupno w Polsce pojazdu, który został już wcześniej sprowadzony. Dzięki temu upewnimy się, że wszystkie dokumenty zostały przekazane przy zakupie od obcokrajowca i nie natrafimy na przykre niespodzianki.

O czym powinieneś pamiętać, wybierając się do Holandii celem zakupu i sprowadzenia auta? Oprócz dokładnej analizy historii i stanu technicznego równie ważne jest upewnienie się, że sprzedawca przekazał szereg najważniejszych dokumentów, niezbędnych w Polsce do zarejestrowania.

Dokument wymagane od sprzedawcy pojazdu to:

  • Dowód rejestracyjny,
  • Karta pojazdu (gdy została wydana),
  • Komplet kluczyków,
  • Dokument NAP.

Nabywając pojazd, konieczne jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży lub faktury. Warto zadbać już na tym etapie, aby dokument był sporządzony w obu językach, zrozumiałym dla Ciebie i sprzedawcy oraz polskim (niezbędnym przy rejestracji pojazdu w Wydziale Komunikacji).

Co z ubezpieczeniem? Jeśli planujesz sprowadzenie samochodu na własną rękę, będziesz musiał wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe.

Gdy jesteś już prawnym właścicielem pojazdu, nie pozostaje nic innego, jak sprowadzenie go do Polski. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • przyjeżdżając samochodem do Polski na własną rękę,
  • korzystając z usług firmy sprowadzającej auta lawetą.

Przyjazd do Polski na własną rękę

Jeśli samochód zostanie dowieziony do Polski na lawecie, większość kroków jest już przejrzysta. Firma może dowieźć pojazd na lawecie prosto do warsztatu, w którym odbędzie się obowiązkowy przegląd techniczny. Ty z kolei musisz już tylko ubezpieczyć auto z Holandii i zarejestrować.

Z przyjazdem samochodem do Polski na własną rękę sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Poruszanie się samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC wiąże się z wysoką karą finansową. Koniecznością będzie więc wykupienie wówczas krótkoterminowego ubezpieczenia OC na 30 dni. Oprócz tego samochód powinien zostać wyposażony w przewozowe tablice rejestracyjne. W tym celu musisz udać się do RDW celem wyrejestrowania pojazdu, oddania dotychczasowych tablic rejestracyjnych i złożenia wniosku o wydanie tablic przewozowych, które są ważne 14 dni.

Jak zarejestrować samochód z Holandii?

Sprowadzenie auta z Holandii do Polski to nie koniec formalności — teraz może pojawić się ich znacznie więcej.

Gdy już sprowadzisz samochód do Polski, musisz:

  • opłacić akcyzę (masz na to 30 dni),
  • przetłumaczyć dokumenty (jeśli to konieczne),
  • dokonać obowiązkowego przeglądu technicznego,
  • ubezpieczyć auto,
  • zarejestrować pojazd.

Celem zarejestrowania samochodu należy udać się do Wydziału Komunikacji. Pracownik urzędu będzie wymagał od Ciebie przedstawienia szeregu dokumentów takich jak:

  • dowód rejestracyjny,
  • dowód własności (umowa, faktura),
  • karta pojazdu (jeśli została wydana),
  • dowód opłacenia akcyzy,
  • dokument potwierdzający dokonanie przeglądu,
  • dokument potwierdzający wniesienie opłat rejestracyjnych.

Choć wymienione formalności dotyczące sprowadzania i rejestracji samochodu z Holandii mogą wydawać się skomplikowane, w rzeczywistości nie ma ich dużo więcej niż przy zakupie pojazdu w kraju. Zyskujemy jednak znacznie więcej — samochód w bardzo dobry stanie technicznym ze sprawdzonego źródła. Proces rejestracji, ubezpieczania czy sprowadzania nie powinien nas przytłoczyć, szczególnie jeśli jesteśmy już z nim obeznani. A przede wszystkim wiemy, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie samochodu sprowadzonego z Holandii.

Historia i przebieg pojazdu są transparentne, dzięki czemu unikamy zakupu samochodu z nieznanego źródła. Gdy weźmiemy pod uwagę jakość holenderskich dróg, uzyskujemy najlepszy przepis na zakup samochodu w doskonałym stanie technicznym, bez ukrytych wad czy cofniętego licznika.