Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonej Ameryki cieszą się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, z reguły są to bardzo dobrze wyposażone pojazdy, w doskonałym stanie i ze znikomym przebiegiem. SUV ze specjalnym wyposażeniem w limitowanej wersji, której nie można spotkać w kraju to marzenie wielu osób. Jednak jak wygląda rejestracja samochodu z USA w Polsce? Na jakie opłaty należy się przygotować? Sprawdź.
Co dzieje się, zanim nastąpi rejestracja auta z USA?
Osoby decydujące się na zakup samochodu w USA i sprawdzenie go do Polski muszą liczyć się z koniecznością spełnienia kilku podstawowych wymagań, aby móc poruszać się nim po polskich drogach. Przede wszystkim należy znaleźć interesujący model oraz dopełnić formalności w związku z jego zakupem za granicą. Nowy właściciel musi zorganizować także transport. Konieczne będzie wykupienie miejsca na kontenerowcu, którym pojazd zostanie przewieziony do Polski. Wspomniane czynności mogą być wyzwaniem, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia. W Polsce rejestracja samochodu z USA jest już znacznie łatwiejsza.
Rejestracja auta z USA – krok po kroku ze wszystkimi opłatami
Przewieziony przez ocean i rozładowany na terenie Unii Europejskiej samochód poddawany jest standardowej procedurze, jaką jest odprawa celna. Proces ten pozwala na naliczenie cła za dany pojazd, które musi zapłacić nowy właściciel. W przypadku samochodów osobowych cło wynosi 10% wartości samochodu oraz kosztów związanych z jego przetransportowaniem. W praktyce oznacza to, że opłata naliczana jest od sumy wydatków na samochód oraz transport promem.
Drugą opłatą, z jaką musi liczyć się nabywca samochodu z USA, jest VAT. Naliczany jest on od wartości samochodu. Każdy z krajów Unii Europejskiej ma w tym przypadku inne stawki VAT. Dla Polski jest to 23%. Dlatego osoby sprowadzające pojazdy z USA często decydują się na wybór docelowego portu w Niemczech, a następnie przetransportowanie ich do kraju drogą lądową. Dzieje się tak ze względu na wysokość podatku VAT od pojazdów, który w Niemczech wynosi 19%. Dzięki temu można więc zaoszczędzić.
Trzecią opłatą, jaką musi uiścić nowy właściciel, jest akcyza. Jej wysokość zależy głównie od parametrów silnika sprowadzanego samochodu, a dokładnie jego pojemności. Wyróżnia się dwie wartości w tym przypadku:
- 3,1% dla samochodów o silnikach poniżej 2000 cm3,
- 18,6% dla samochodów z silnikami powyżej 2000 cm3.
Rejestracja samochodu z USA – dokumenty, które trzeba przedstawić w urzędzie
Uiszczenie opłat w porcie to dopiero początek drogi do zarejestrowania samochodu sprowadzonego zza oceanu. Właściciel pojazdu musi pamiętać o dodatkowych dokumentach, jakie będzie musiał przedstawić w urzędzie. Są to:
- tłumaczenia,
- badania techniczne.
Dokumenty pojazdu, z racji faktu, że jest on sprowadzony spoza terenów Unii Europejskiej, wymagają pełnego zestawu tłumaczeń. Te muszą być wykonane przez tłumacza przysięgłego, w innym przypadku mogą zostać odrzucone przez urzędnika. Wpływa to dodatkowo na zwiększenie kosztów oraz wydłużenie czasu samej rejestracji samochodu.
Rejestracja auta z USA wymaga również przedstawienia badań technicznych wykonanych na terenie kraju. Może zdarzyć się, że samochód sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych nie przejdzie wymaganych badań technicznych, nawet jeżeli jest praktycznie nowy, ze znikomym przebiegiem i bez uszkodzeń. Wynika to z innej konstrukcji pojazdów dopuszczanych do jazdy w USA. Właściciel w celu rejestracji będzie musiał więc wykonać potrzebne przeróbki i dostosować auto do przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej.
Rejestracja samochodu z USA – jak uzyskać badania techniczne?
Zmiany w pojazdach sprowadzonych z USA dotyczą przede wszystkim samego oświetlenia samochodu. Auta te wyposażone są w reflektory symetryczne, natomiast w Europie dopuszcza się do ruchu drogowego samochody z reflektorami asymetrycznymi. Inną znaczącą różnicą jest kolor kierunkowskazów, które w USA mają kolor czerwony, a w Europie pomarańczowy. Sprowadzone zza granicy samochody często nie mają również świateł przeciwmgłowych tylnych, które na europejskich drogach są wymagane.
Drugą istotną zmianą, o jakiej należy pamiętać, jest ta dotycząca licznika. Jeżeli samochód ma wyłącznie licznik wskazujący mile na godzinę (mp/h), wówczas konieczne będzie dostosowanie go do warunków europejskich, aby pokazywał kilometry na godzinę (km/h). Pojazd, który wyposażony jest w licznik wskazujący obie te wartości, przejdzie pozytywnie badanie techniczne.
Ostatnia przeróbka konieczna do otrzymania badania technicznego związana jest z układem wydechowym. Na terenie Unii Europejskiej, normy związane z emisją spalin są znacznie bardziej restrykcyjne niż w USA. Oznacza to konieczność dostosowania pojazdu do norm krajowych, aby został on dopuszczony do poruszania się po polskich drogach.
Rejestracja auta z USA – krok po kroku w urzędzie
Udając się do wydziału komunikacji, należy zabrać ze sobą wszystkie wymagane dokumenty, które pozwolą na szybkie załatwienie sprawy. Można również skorzystać z możliwości internetowego zarezerwowania terminu w urzędzie, co znacznie przyśpieszy cały proces i pozwoli na uniknięcie czekania w kolejce. Czeka Cię rejestracja samochodu z USA? Dokumenty, które powinieneś mieć przy sobie to:
- uzupełniony wniosek o rejestrację samochodu w kraju, można go pobrać ze strony urzędu,
- dokument potwierdzający własność pojazdu np. fakturę VAT lub umowę kupna-sprzedaży,
- dotychczasowe tablice rejestracyjne,
- udokumentowanie wniesienia wszystkich opłat,
- kartę pojazdu,
- dokument potwierdzający przejście badań technicznych,
- dowód rejestracyjny,
- dowód odprawy celnej.
Oprócz wcześniej wymienionych opłat kierowca musi być przygotowany na dodatkowe wydatki związane z rejestracją samochodu. Dotyczą one między innymi wydania dowodu rejestracyjnego, znaków legalizacyjnych oraz nalepki kontrolnej na szybę. Właściciel musi pokryć również koszt wydania miękkiego dowodu rejestracyjnego i uiścić opłatę za wydanie tablic rejestracyjnych. Po złożeniu wszystkich wniosków należy oczekiwać do 30 dni na pełną rejestrację.