Parking policyjny – jak odebrać auto? Jakie są koszty?

Na początku zwykle jest to szok: wracasz na swoje miejsce parkingowe, a tam nie ma już Twojego samochodu. Nie doszło do kradzieży, nie uczestniczyłeś też w wypadku na ulicy, a Twój samochód został odholowany na parking policyjny. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. tego, jak odebrać auto i ile będzie to kosztowało.

Kiedy jest możliwe odholowanie samochodu przez policję?

Ogólna zasada jest taka, że ​​pojazd może zostać odholowany, jeśli stanowi zagrożenie lub ogranicza bezpieczeństwo publiczne. Istnieje kilka powodów, dla których samochód można przetransportować. Jeśli masz awarię lub wypadek, a Twój samochód nie jest już sprawny na tyle, aby się nim poruszać, musisz go zabrać z miejsca wypadku. Policja może również odholować pojazdy, których przegląd techniczny wygasł, nie mają ważnego ubezpieczenia OC, które są towarami kradzionymi lub w inny sposób służą jako dowód w sprawie.

Jednak odholowania często muszą być realizowane także w przypadku nielegalnie zaparkowanych pojazdów. Policja może nakazać usługę holowania:

 • Jeśli Twój samochód jest zaparkowany lub zatrzymany np. na drogach dojazdowych straży pożarnej, na przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach lub w innych miejscach wyposażonych w odpowiednie znaki.
 • Jeśli zaparkowałeś na terenie prywatnym lub na prywatnym parkingu bez ważnego pozwolenia na parkowanie. Ten ostatni scenariusz może wystąpić zwłaszcza na miejscach parkingowych dla klientów.
 • Kiedy pojazd blokuje podjazd do nieruchomości lub stoi bezprawnie na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych.
 • Jeśli samochód znajduje się na ulicy w miejscu, w którym stwarza niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.
 • Kiedy kierujący pojazdem nie ma uprawnień do jego prowadzenia lub znajduje się w stanie nietrzeźwości.
 • Stan techniczny samochodu stwarza zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.
 • Pojazd nie posiada tablic rejestracyjnych lub jego stan wskazuje na to, że od dawna stoi w miejscu jest nieużywany.

Dokąd zostanie zabrany mój pojazd?

Jeśli Twój samochód zostanie odebrany przez serwis holowniczy, trafi na depozytowy parking policyjny. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że Twój samochód wcale nie zostanie zabrany, zanim dotrzesz na miejsce. Jeśli na przykład pozostawiłeś auto w niedozwolonym punkcie i wrócisz, zanim funkcjonariusze wezwą holownik lub przed jego odjazdem, być może uda Ci się „tylko” zapłacić mandat. W przeciwnym razie oprócz kary będziesz musiał uregulować koszty związane m.in. z odholowaniem pojazdu na najbliższy parking policyjny.

Jak odebrać auto z parkingu policyjnego?

Niestety, popełniłeś błąd i Twój samochód trafił na parking policyjny. Co teraz? Jak go odebrać? Przede wszystkim nie możesz po prostu udać się tam, gdzie odholowano auto, wziąć kluczyki i nim odjechać. Musisz mieć na to pozwolenie i spełnić szereg formalności.

Oto jak wygląda cała procedura odbioru pojazdu z parkingu policyjnego:

 • Skontaktuj się z policją lub strażą miejską w celu ustalenia, czy pojazd rzeczywiście został odholowany na parking policyjny.
 • Na konkretnym komisariacie otrzymasz zapewne mandat oraz zezwolenie na odbiór pojazdy z parkingu policyjnego.
 • Udaj się we wskazane miejsce i po okazaniu uprawnienia odbierz samochód. Jeśli nie ma on tablic rejestracyjnych, musisz okazać dokument potwierdzający prawo do używania pojazdu np. dowód rejestracyjny.
 • Wnieś konieczne opłaty za odholowanie i przechowywanie auta. Masz na to 7 dni od momentu wydania pojazdu. I uważaj: unikanie zapłaty grozi wszczęciem postępowania egzekucyjnego.

Uwaga! Pamiętaj, że po odbiór auta, które znajduje się na parkingu policyjnym, może zgłosić się tylko osoba, która jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym, pozwoleniu czasowym lub pokwitowaniu za zatrzymany dowód rejestracyjny jako właściciel lub posiadacz pojazdu.

Jakie są koszty parkingu policyjnego?

Jeśli Twój pojazd został odholowany na parking policyjny, przyjdzie Ci zapłacić mandat, który wystawi policja lub straż miejska. Następnie musisz ponieść koszty związane z transportem samochodu na lawecie. W tym przypadku kwota ta nie jest przypadkowa. Wpływ na jej maksymalną wysokość mają ustalenia Ministerstwa Finansów. Ostateczną stawkę ustalają jednak władze lokalne wraz z firmą, która zajmuje się holowaniem pojazdów.

To jednak nie wszystko. Oprócz wniesienia opłaty za samo holowanie musisz dodatkowo pokryć koszty przechowywania pojazdu na parkingu policyjnym. Ostateczna cena parkowania w takim miejscu jest uzależniona od liczby dób, przez które auto znajdowało się na jego terenie. Za każdą rozpoczętą dobę naliczana jest kolejna opłata, więc lepiej nie zwlekać z odbiorem pojazdu po odholowaniu. Tutaj również cennik jest uzależniony od ustaleń władz miejscowych, ale nie może przekraczać maksymalnych kwot ogłoszonych w danym roku przez Ministra Finansów.

Parking policyjny – cennik 2022 r.

Niestety, Ministerstwo Finansów w obwieszczeniu na 2022 rok przygotowało podwyżki maksymalnych cen za odholowanie i przechowywanie pojazdu na parkingu policyjnym. Dodatkowo pojawiła się nowa pozycja dotycząca hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego.

Poniżej znajduje się szczegółowy cennik maksymalnych opłat za parking policyjny w 2022 roku.

Rodzaj pojazdu Maksymalna opłata za usunięcie w 2022 r. Maksymalna opłata za dobę przechowywania w 2022 r.
Rower lub motorower 128 zł 24 zł
Motocykl 251 zł 33 zł
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t 542 zł 46 zł
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t 677 zł 60 zł
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t 956 zł 86 zł
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t 1409 zł 154 zł
Pojazd przewożący materiały niebezpieczne 1714 zł 225 zł
Hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego 128 zł 24 zł

Kto ponosi odpowiedzialność za wyrządzone szkody?

Podczas holowania mogą szybko wystąpić uszkodzenia lakieru takie jak zarysowania lub wgniecenia. Jeśli po odebraniu samochodu odkryjesz uszkodzenie, którego wcześniej nie było, musisz najpierw udowodnić, że szkoda została spowodowana holowaniem. Większość firm zabezpiecza się przed ewentualnymi zarzutami, robiąc wcześniej zdjęcia nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu.

Dlatego miej się na baczności i zwracaj uwagę, gdzie parkujesz, by uniknąć przykrych konsekwencji.