Przegląd zerowy samochodu – pierwszy przegląd auta z zagranicy

Sprowadzanie samochodów z zagranicy cieszy się dużą popularnością. Auta w innych krajach są nie tylko znacznie tańsze niż w Polsce, ale często także mają lepszy stan techniczny. Choć zakup sprawdzonego pojazdu w korzystnej cenie to dobre rozwiązanie, wiąże się ono także z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Trzeba np. wykonać pierwszy przegląd samochodu. Dowiedz się, na czym to polega.

Przegląd zerowy – co to jest?

Przegląd zerowy to powszechna nazwa pierwszego badania technicznego pojazdu, który został sprowadzony z zagranicy. Przeprowadzenie go jest jednym z podstawowych obowiązków kupującego. Należy go wykonać od razu po przywiezieniu auta do kraju, nawet jeśli samochód ma aktualny przegląd przeprowadzony w państwie poprzedniego właściciela. Bez ponownego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu w Polsce urzędnicy odmówią jego zarejestrowania.

Warto pamiętać, że przegląd zerowy można wykonać nawet bez dowodu rejestracyjnego. Wystarczy, że będziesz mieć kartę pojazdu.

Przegląd zerowy samochodu – jak przebiega?

Pierwsze badanie techniczne auta z zagranicy przebiega tak samo jak w przypadku samochodu zakupionych i zarejestrowanych w Polsce. Aby wykonać przegląd, należy udać się do stacji kontroli pojazdów uprawnionej do przeprowadzania badań w kategorii B. Znajdziesz ją np. na stronie BIP samorządu lokalnego w miejscu zamieszkania. Wpisz w wyszukiwarkę takiego serwisu hasło “wykaz SKP”, a wyświetli się dokument PDF z pełną listą instytucji, w których można przeprowadzić przegląd.  Diagnosta sprawdzi stan poszczególnych układów i części auta, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Ponadto oceni, czy samochód może zostać dopuszczony do ruchu. Kontroli podlegają m.in.:

  • układ hamulcowy i kierowniczy,
  • nadwozie,
  • silnik i jego osprzęt,
  • zawieszenie,
  • oświetlenie,
  • szyby i karoseria,
  • ogumienie pojazdu,
  • amortyzatory,
  • poziom płynów w silniku,
  • systemy bezpieczeństwa pasażerów, czyli pasy i poduszki,

Badanie  trwa ok. 30 minut. Jednak warto pamiętać, że może zająć więcej czasu w zależności od stanu technicznego Twojego auta.

Czy wiesz, że… W trakcie badania sprawdzane jest także, czy na wyposażeniu pojazdu znajdują się trójkąt ostrzegawczy i gaśnica? Według przepisów prawa nie może ich zabraknąć w żadnym samochodzie, który porusza się po terenie Polski.

Pierwszy przegląd w kraju – jakie dokumenty są potrzebne?

Aby badanie zostało przeprowadzone, nie wystarczy przyjechać do stacji kontroli pojazdów. Trzeba zabrać ze sobą także stosowne dokumenty. W przypadku samochodów:

  • sprowadzonych spoza Unii Europejskiej potrzebujesz potwierdzenia, że auto zostało tymczasowo zarejestrowane w Polsce,
  • zakupionych na terenie UE niezbędne są dowód rejestracyjny pojazdu z kraju, w którym był zarejestrowany, oraz tablice rejestracyjne.

Zastanawiasz się, czy trzeba przetłumaczyć dokumenty dotyczące samochodu? Jeśli auto pochodzi z UE, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Stanów Zjednoczonych, zazwyczaj nie ma takiej konieczności. Jednak problem może pojawić się, jeśli pojazd został sprowadzony np. z Afryki czy Azji. Aby mieć pewność, że nie musisz najpierw skorzystać z usług tłumacza, skontaktuj się z wybraną stacją diagnostyczną i zapytaj o szczegółowe informacje.

Pierwszy przegląd samochodu – ile kosztuje?

Przeprowadzenie przeglądu zerowego kosztuje tyle samo niezależnie od wybranej stacji kontroli pojazdów. O opłatach decyduje Ministerstwo Infrastruktury. W przypadku samochodów:

  • do 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej cena badania wynosi 98 zł,
  • z instalacją gazową – koszt przeglądu to 161 zł.

Jeśli w trakcie badania diagnosta zauważył usterki, masz 14 dni na ich naprawę i ponowne zgłoszenie się na przegląd. Warto wtedy wybrać tę samą stację. Dzięki temu zapłacisz tylko za badanie wybranych części auta, a nie całego pojazdu.

Przegląd zerowy – dlaczego warto go zrobić?

Pierwszy przegląd samochodu warto wykonać nie tylko po to, żeby móc zarejestrować pojazd w kraju. Dzięki badaniu dowiesz się także np.:

  • czy licznik został cofnięty,
  • jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku w przyszłości,
  • czy auto ma jakiekolwiek ukryte usterki, które mogą doprowadzić do kolizji.

Ponadto dowiesz się, co będzie wymagało naprawy w najbliższej przyszłości. Dzięki temu unikniesz poważnej usterki np. w trakcie podróży.

Nie bagatelizuj wagi pierwszego przeglądu technicznego. Od niego zależy, czy będziesz mógł bezpiecznie podróżować bez ryzykowania utraty zdrowia czy życia.