Prawo jazdy od 16 lat kat. B1 – ile kosztuje? Czy warto?

Większość nastolatków czeka z niecierpliwością na osiągnięcie pełnoletności, by zrobić prawo jazdy i cieszyć się samodzielną jazdą samochodem. Istnieje jednak szansa, żeby nie czekać aż do 18. roku życia, ponieważ w polskim prawie istnieje kategoria B1, dzięki której można poruszać się już po drogach w wieku 16 lat. Trzeba jednak spełnić szereg warunków, by uzyskać takie uprawnienia i nie dla każdego ten pomysł jest dobrym rozwiązaniem. 

Kto może ubiegać się o prawo jazdy kategorii B1?

Kto może ubiegać się o prawo jazdy kategorii B1? Aby uzyskać uprawienia, trzeba ukończyć 16. rok życia, a także wykazać brak przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzania pojazdów mechanicznych. Najczęściej prawo jazdy od 16 lat robią prawdziwi miłośnicy motoryzacji, którzy za wszelką cenę chcą jak najszybciej wsiąść za kółko samochodu.  

Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z dużymi ograniczeniami, w tym także, jeśli chodzi o dobór pojazdu. Jeśli osoby zdające egzamin na prawo jazdy w wieku 16 lat myślą, że gdy osiągną pełnoletniość, będzie im przysługiwało takie samo prawo jak dla osób z kategorią B, są w błędzie. Niezbędne jest w późniejszym czasie zdanie także egzaminu na kategorię B, ponieważ kategoria B1 nie zmienia się automatycznie, a posiadanie tylko jej po 18 roku życia wiąże się z ograniczonymi uprawieniami, które na dłuższą metę będą po prostu bezsensowne. 

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii B1 i ile kosztuje?

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii B1 i ile kosztuje? By przystąpić do kursu prawa jazdy, należy uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę, na którego trzeba złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy w wydziale komunikacji lub na stronie internetowej. Osoba, która ukończyła 16. rok życia, musi mieć też pisemną zgodę od rodziców lub opiekunów na przystąpienie do kursu.  

Samo szkolenie trwa 60 godzin, z czego jedna połowa to zajęcia teoretyczne, a druga praktyczna. Następnie nastolatek zdaje z obu części egzamin. Na początku jest on z teorii i trwa 25 minut. Zawiera przepisy, obowiązki kierowcy oraz zagrożenia związane z ruchem drogowym. Po zdaniu tej części czas na egzamin praktyczny, gdzie sprawdzane są umiejętności kandydata na placu manewrowym, a następnie w ruchu drogowym. 

Ceny kursu mogą się wahać, głównie ze względu na renomę szkołę jazdy oraz miejscowości, w której się znajduje. Jest to cena tańsza od kursu na kategorię B i waha się od 1600 do 2500 zł. Ośrodki szkoleniowe mogą oferować także rozłożenie płatności na raty, dzięki czemu rozpoczęcie nauki jest o wiele łatwiejsze. Trzeba jednak mieć na uwadze także inne koszty związane ze zdawaniem na prawo jazdy w wieku 16 lat. Jakie? 

  • obowiązkowe badanie lekarskie – 200 zł, 
  • przystąpienie do egzaminu teoretycznego – 30 zł, 
  • przystąpienie do egzaminu praktycznego – 170 zł, 
  • wydanie prawa jazdy – 100,50 zł, 
  • ewentualne dodatkowe godziny jazdy lub powtarzanie egzaminu. 

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kat. B1?

Mając prawo jazdy kategorii B1, można prowadzić samochód, lecz istnieje kilka ważnych ograniczeń. Jakie samochody można prowadzić od 16 lat? 

  • czterokołowce o maksymalnej całkowitej wadze 400 kg, jeśli chodzi samochody osobowe lub 500 kg, jeśli chodzi o pojazdy do przewozu towarów; 
  • czterokołowce lekkie o masie własnej do 350 kg, które nie pozwalają na rozwinięcie prędkości większej od 45 km/h; 
  • motorowery z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 ora silnikiem elektrycznym z mocą do 4 kW. 

Na dwie ostatnie opcje nie trzeba mieć kat. B1. Wystarczy najniższa kategoria – AM, którą można zrobić już od 14. roku życia. Samochody dozwolone do prowadzenia z kategorią B1 są zazwyczaj drogie i mają niskie osiągi, a dodatkowo nie jest ich zbyt dużo na rynku, co może wystarczająco zniechęcić kandydata. Dla niektórych lepszą opcją jest poczekanie niecałych dwóch lat, ponieważ kurs na pełnoprawnego kierowcę można rozpocząć już trzy miesiące przed osiągnięciem pełnoletności. 

Czy warto robić prawo jazdy w wieku 16 lat?

Jeśli jest się wielkim miłośnikiem motoryzacji oraz nie chce się czekać jeszcze dwa lata, a przede wszystkim dysponuje się dużymi pieniędzmi, wtedy jak najbardziej opłaca się przystąpić do kursu prawa jazdy kategorii B1. Dla wielu nastolatków prowadzenie samochodu to spełnienie marzeń, więc nie powinno się ich ograniczać. Istnieje małe niebezpieczeństwo na drodze przez dopuszczalne samochody jedynie z ograniczonymi osiągami oraz wagą. 

Tak szybko zrobione prawo jazdy może pomóc nastoletniemu kierowcy w zdobyciu już na tak wczesnym etapie cennego doświadczenia na drodze, co przełoży się na pewno również na następne lata siedzenia za kółkiem. Taki typ prawa jazdy to również bardzo duża nauka, ponieważ osoby posiadające taką kategorię mogą na spokojnie uczyć się znajomości przepisów ruchu drogowego oraz mogą szlifować swoje umiejętności prowadzenia samochodu z niskimi osiągami i mniejszym ryzykiem ewentualnych niebezpieczeństw. Oczywiste jest także, że takie osoby z łatwością będą w stanie zdać egzamin na kat. B, gdy będą już blisko osiągnięcia wieku pełnoletności. 

Prawo jazdy dla 16-latka ma też swoje minusy, a wiążą się one głównie ze sporymi ograniczeniami. Przede wszystkim chodzi o dobór samochodu, który musi spełniać wymogi wagi oraz osiągów. Takich pojazdów, którymi mogą poruszać się osoby, posiadające prawo jazdy kat. B1 jest niewiele, przez co nie można odpowiednio dopasować przyszłego auta do osobistych preferencji.  

Zakup takiego samochodu to także spory koszt, ponieważ cena to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podróżowanie autem z takimi ograniczeniami jest raczej niemożliwe na autostradach czy drogach ekspresowych, ponieważ nie można rozwinąć zbyt dużych prędkości, co wiąże się bardziej z irytacją niż przyjemnością z prowadzenia samochodu. Dostępność takich aut w Polsce nie jest na zbyt wysokim poziomie, a ich popularność jest niska, przez co na pewno bardzo trudnym zadaniem jest znalezienie odpowiedniego pojazdu dla osoby posiadającej prawo jazdy z kat. B1.