Wpis gościnny. Autor: Magdalena Drozd
Z wypadkami jest tak, że nigdy nie wiadomo, kiedy się zdarzą. Można całe lata jeździć bezszkodowo, uważać się za świetnego kierowcę i nagle spowodować szkodę. Nie ma tutaj reguły. To samo tyczy się każdego innego ubezpieczenia, które kupuje się wcześniej, aby potem mieć wsparcie. Najczęściej finansowe. Niekiedy jednak pomimo że jest się winnym jakiegoś zdarzenia, inna osoba mogła się do całej sytuacji przyczynić. Co robić w takiej sytuacji?
Wypadek – sprawca
Często, jeśli mówi lub pisze się o wypadku, to ma się na myśli, że była jednak osoba, która była sprawcą wszystkiego. Jeśli będzie się to rozpatrywać w odniesieniu do kierowców na drogach, to takie rozumowanie z znakomitej większości przypadków jest prawidłowe. Zazwyczaj przez nieuwagę, łamanie przepisów lub nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości dochodzi do kolizji lub innego tego typu zdarzeń. Nie zawsze jednak tak jest. Czasem z winy innego kierującego, wyrządzamy szkodę innemu. Np. gdy gdy ktoś wymusi pierwszeństwo i aby nie doszło do kolizji uderzamy w samochód na drugim pasie. Takich przypadków może być wiele. Podobnie jest w przypadku ochrony nieruchomości. Wadliwe wykonanie naprawy przez fachowca skutkuje szkodą, np. zastosowanie nieodpowiedniej uszczelki pod zlewem.
Kto zawinił?
Jeśli jest się właśnie w takiej sytuacji, kiedy spowodowało się szkodę, nie z powodu własnej nieuwagi lub głupoty, a dlatego, że inna osoba wymusiła to na nas, nie powinno się ponosić konsekwencji. Jeśli zależałoby to od nas, nigdy do zdarzenia by nie doszło. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych, w takiej sytuacji konieczne jest, aby ta osoba trzecia, która była rzeczywistym sprawcą była zidentyfikowana. Jeśli ucieknie ona z miejsca zdarzenia, to szkoda, którą spowodowaliśmy, nawet nieumyślnie, będzie likwidowana z naszej polisy OC.
Podobnie jest w przypadku ubezpieczeń dla domu, np. przy zalaniu. Jeśli zalejemy sąsiada z dołu, ponieważ nasze mieszkanie pływa z powodu nieuwagi sąsiada z góry, to za odszkodowanie zapłaci ten, przez którego doszło do szkód. Sąsiad mieszkający wyżej. Zniszczenia jednak będą mogły być zlikwidowana w ramach posiadanego zabezpieczenia nieruchomości. Korzystając z różnego rodzaju narzędzi internetowych, które pozwalają na sprawdzenie kilku lub nawet kilkunastu ofert, szybko znajdziemy odpowiednią polisę. Możliwość zestawienia ubezpieczenia nieruchomości na rankomat.pl, to jedna z najnowszych funkcji, która pozwala na porównanie ze sobą kilku propozycji.
Odszkodowanie
Przy ubezpieczeniach komunikacyjnych sytuacja wygląda podobnie. W opisywanej wcześniej sytuacji, gdy faktyczny sprawca szkody nie ucierpi i w dodatku ucieknie z miejsca zdarzenia, to za straty jakie nastąpiły, zapłaci ubezpieczyciel pojazdu, który chcąc uniknąć zderzenie, uszkodził inny samochód.
Kiedy osoba, przez którą doszło do całego zdarzenia, pozostaje nieznana, za szkody płaci ubezpieczyciel tego kierowcy, który chcąc uniknąć szkody, spowodował kolizję lub wypadek. Jeśli zatem jesteśmy poszkodowanymi, a sprawca naszej szkody twierdzi, że doszło do tego, ponieważ inny kierowca np. zajechał mu drogę, to nie musimy przejmować się odszkodowaniem. Zostanie ono wypłacone z polisy, tego pojazdu, który w nas uderzył.
Zdarzyć się czasem może, że towarzystwo nie będzie chciało wypłacić odszkodowania z powodu nieustalenia faktycznego sprawcy (czasem się to zdarza). Warto wiedzieć, że nie może tego zrobić. Ubezpieczyciele mają odpowiadać za faktyczne szkody. Zatem jeśli dane auto uszkodziło nasze, to niezależnie od tego, dlaczego to zrobiło, przysługuje nam odpowiednie zadośćuczynienie. W drugą stronę będzie to działać tak samo. Jeśli z powodu innego kierowcy, spowodujemy szkodę, a nie będzie go można ustalić, to poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie z naszej polisy OC.