Twój samochód zepsuł się lub uległ wypadkowi do takiego stopnia, że nie jest wart naprawy. Jednak część pozostałych w nim części jest nadal sprawna i może posłużyć innym. Wówczas w Twojej głowie pojawia się myśl, że zarobienie pieniędzy ze sprzedaży samochodu na części może być dobrą opcją. Jak to zrobić całkiem legalnie? Sprawdź.
Sprzedaż samochodu na części czy naprawa – co lepsze?
Ustalenie, czy sprzedać samochód na części, sprowadza się do matematyki i odrobiny zdrowego rozsądku. Jeśli jesteś emocjonalnie przywiązany do swojego auta, co jest powszechnym zjawiskiem, spróbuj rozeznać się w kosztach naprawy. Najpierw zdobądź kilka wycen, aby zobaczyć, ile kosztowałoby naprawa samochodu i przywrócenie go do stanu używalności. Później możesz auto sprzedać do komisu albo prywatnemu nabywcy.
Gdy już uzyskasz wycenę, oceń, czy jesteś gotowy lub możesz sobie pozwolić na zakup nowego pojazdu, czy lepiej naprawić stary. Z zasady zakłada się, że jeśli potrzebne naprawy kosztują więcej niż połowę wartości Twojego auta lub jeśli stają się coraz częstsze i stawiają Cię w kłopotliwej sytuacji, lepiej jest zdecydować się na sprzedaż samochodu na części.
Ile czasu zajmie rozebranie samochodu na części?
Odpowiedź na to pytanie całkowicie zależy od twoich umiejętności manualnych. Jeśli jesteś świetnym majsterkowiczem w domu, nie powinno Ci to zająć dużo czasu. Jeśli nigdy w życiu nie wziąłeś zestawu śrubokrętów do ręki, możesz spędzić nad tym nawet kilka tygodni. Średnio wyjęcie silnika z samochodu zajmuje około 6 do 8 godzin, chociaż zależy to od marki i modelu.
Rzeczy takie jak siedzenia i wykończenie wnętrza są znacznie łatwiejsze do usunięcia, bo są mocowane na wcisk lub za pomocą kilku śrub. To samo dotyczy karoserii i zderzaków. Poduszki powietrzne i kierownicę trudnej jest wyjąć, a musisz pamiętać, że kupujący najprawdopodobniej nie kupią uszkodzonych części. Dlatego jeśli złamiesz lub zarysujesz coś podczas ich wyjmowania, będą one prawie bezwartościowe.
Jakie części samochodowe najłatwiej sprzedać?
Nie wszystkie części samochodowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Czasami za jedną weźmiesz tyle samo pieniędzy co za kilka mniej popularnych. Na przykład prawdopodobnie za sam sprawny silnik otrzymasz taką samą lub podobną cenę, jak za cały pojazd. Istnieje kilka części, które są łatwiejsze do sprzedania niż inne, ponieważ częściej się psują lub są stosunkowo łatwe do wymiany.
- Silnik – zawsze będzie ktoś, kto będzie potrzebował silnika zastępczego, albo do prostej wymiany, przebudowy, albo po prostu do pozyskania części, których potrzebuje. Cena, jaką otrzymasz, będzie jednak zależeć od jego przebiegu.
- Skrzynia biegów – kolejna część, która zawsze jest potrzebna. Czasami trzeba po prostu wymienić uszkodzoną lub zastąpić zepsute części. I tu ponownie: cena będzie zależna od przebiegu i tego, czy wszystkie biegi wchodzą prawidłowo.
- Poduszki powietrzne – czasami nawet podczas drobnej stłuczki dochodzi do wystrzału poduszek powietrznych. Kupowanie nowych od producentów jest drogie, więc używane zawsze sprzedają się szybko.
- Lampy – o stłuczenie lampy nietrudno, więc jeśli te z rozbiórki są w całości, najprawdopodobniej znajdą kupca.
- Siedzenia – są jedną z najłatwiejszych rzeczy do usunięcia i zamontowania w większości samochodów. Po prostu przykręca się je do podłogi. Zdarza się, że ktoś ma rozdarcie lub wypalone dziury i chce wymienić siedzenia na mniej zniszczony zestaw.
Jak sprzedać samochód na części?
Kiedy już pozyskasz wszystkie części z samochodu, będziesz chciał je sprzedać. Oczywiście największymi przyjaciółmi handlujących są serwisy ogłoszeniowe typu Allegro lub OLX. Zapewne już cieszysz się, że zarobisz fortunę, ale… W tym miejscu może spotkać Cię rozczarowanie. I nie chodzi tu o to, że nie pozyskasz dochodu ze sprzedaży, ale o samą legalność takiego działania.
Niestety, w Polsce rozbieranie samochodu na własną rękę i sprzedaż pozyskanych z demontażu części są NIELEGALNE! Tak – nielegalne. Prawo nie tylko zabrania samodzielnej rozbiórki pojazdu, ale także przewiduje nałożenie kar na osoby, które podejmą się takich czynności. Dlaczego? Otóż auta, które nie nadają się do jazdy, traktowane są jako odpady i podlegają ustawie o ochronie środowiska.
Jak wiadomo, w każdym samochodzie jest wiele szkodliwych tworzyw i substancji, które zagrażają całemu ekosystemowi. Chociażby płyn akumulatorowy, trująca substancja, która po rozlaniu może przedostać się do gleby lub wód gruntowych i spowodować ich zanieczyszczenie. Dlatego też samodzielna rozbiórka pojazdu traktowana jest jako samowolka, która zagraża bezpieczeństwu środowiska i człowieka.
Legalna sprzedaż auta na części – jak to zrobić?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem pozwolenie na rozbiórkę samochodów na części ma tylko legalnie działająca stacja demontażu pojazdów. Do kasacji można oddać auto, które zostało wyrejestrowane w Wydziale Komunikacji oraz u ubezpieczyciela. Powinno być ono kompletne, czyli jeśli pojazd nie uległ wypadkowi, nie może w nim brakować podstawowych części. Poza tym, jeśli samochód jest cały, wówczas do Twojej kieszeni trafi więcej pieniędzy. Może to być nawet kilkaset złotych, więc ryzykowanie samodzielnej rozbiórki i sprzedawanie auta na części „po cichu”, nie jest warte ryzyka.
Stacje demontażu pojazdów, które przyjmują taki samochód, rozkładają go na części. Te elementy, które są sprawne lub znajdują się w dobrym stanie, mogą zostać legalnie sprzedane jako części zamienne. Natomiast te, które nie nadają się do ponownej eksploatacji, trafiają do recyklingu lub utylizacji.
Sprzedawanie samochodu na części nie jest więc najlepszą drogą dla kogoś, kto nie prowadzi zarejestrowanego biznesu w tym zakresie. Decydując się na samodzielną rozbiórkę auta i ogłaszanie jego części na sprzedaż, ryzykujesz nie tylko karę środowiskową, ale także zainteresowanie ze strony Urzędu Skarbowego. Bo jak wytłumaczysz, skąd masz te części? Dlatego lepiej nie ryzykować i gdy samochód nadaje się do kasacji, oddać go tam, gdzie trafić powinien.