Jak ubezpieczyć samochód ciężarowy?

Każdy posiadacz auta jest zobowiązany do jego ubezpieczenia. Nie inaczej jest w przypadku ciężarówek. Czym jednak OC samochodów ciężarowych różni się od ubezpieczenia pojazdów osobowych?

Przy ubezpieczeniu aut osobowych warto sprawdzać różne oferty ubezpieczycieli. Tak samo w przypadku samochodów ciężarowych należy sprawdzić, który zakład ubezpieczeń oferuje najkorzystniejsze polisy OC. Trzeba także wiedzieć, jakie kary mogą cię spotkać za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu.

Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia ciężarówki?

Każdy pojazd mechaniczny musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Za przerwy w ciągłości ubezpieczenia, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nakłada wysokie grzywny. Kary za brak OC samochodu ciężarowego są wyższe niż w przypadku aut osobowych.

Opłata karna za brak OC samochodu ciężarowego to trzykrotność minimalnej pensji w danym roku kalendarzowym, która w tym roku wynosi 2600 zł brutto. Za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu powyżej 3,5 t:

  • do 3 dni w 2020 r. kara wynosi 20%, czyli 1560 zł,
  • do 14 dni 50%, czyli 3900 zł,
  • powyżej 14 dni 100% kary, czyli 7800 zł.

Dla porównania opłata karna dla pojazdów osobowych wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, a dla pozostałych pojazdów tj. motocykl 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Warto pamiętać, że wyższa kara, dotycząca samochodów ciężarowych dotyczy także samochodów o nadwoziu osobowym, które posiadają np. kratkę i są zarejestrowane jako ciężarowe.

Kara finansowa z UFG jest dotkliwa, jednak jeżeli spowodowałbyś wypadek ciężarówką bez OC, musiałbyś pokryć likwidację szkody z własnej kieszeni. Kwota za uszkodzenie innych samochodów, mienia, a co tragiczniejsze zdrowia i życia ludzi, mogłaby być o wiele bardziej odczuwalna niż nawet najwyższa stawka karna za brak OC.

Jak ustrzec się przed karą z UFG?

Polisy OC zgodnie z ustawą wznawiają się automatycznie. Są jednak od tego wyjątki. Jeżeli składka nie została opłacona w całości, polisa nie odnowi się na nowy okres ubezpieczenia. Wystarczy zapomnieć o zapłacie drugiej raty i może spotkać cię kara z UFG.

Jeżeli kupujesz samochód ciężarowy i korzystasz z polisy zbywcy, musisz pamiętać o samodzielnym ubezpieczeniu na koniec okresu ochrony. W przeciwnym razie grozi ci kara, ponieważ polisy po poprzednim właścicielu nie wznawiają się na nowy rok polisowy. Warto więc zaznaczyć w kalendarzu termin końca ochrony OC.

Czy OC dla ciężarówki jest droższe?

Zazwyczaj ubezpieczenie pojazdów oznaczonych jako ciężarowe jest droższe od osobowych. Począwszy od ubezpieczenia samochodów ciężarowych o nadwoziu osobowym, ale mających oznaczenie w dowodzie rejestracyjnym jako ciężarowy, a skończywszy na samochodach ciężarowych powyżej 3,5 t.

Oczywiście OC dla samochodów ciężarowych o nadwoziu osobowym jest tańsze niż dla tzw. dostawczaków. Samochody dostawcze, czyli ciężarowe do 3,5 t generują wyższe koszty OC.

Następnym rodzajem pojazdu, którego stawka za  ubezpieczenie jest wyższa to samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony, czyli potoczne ciężarówki. Najdroższe do ubezpieczenia są największe ciężarówki, czyli ciągniki siodłowe. W tym przypadku składki za OC wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. Jednak te samochody mają w dowodzie rejestracyjnym oznaczenie jako ciągnik samochodowy lub siodłowy.

Co wpływa na cenę OC dla samochodu ciężarowego?

OC zależy od wielu czynników, nie tylko dotyczących historii ubezpieczenia, adresu, wieku kierowcy, ale także marki, modelu, pojemności i rodzaju pojazdu.

Pojazdy ciężarowe często wchodzą w skład floty firmy. Przez liczbę pojazdów jest także większe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody oraz wiadomo, że samochodami firmowymi jeżdżą różni kierowcy, dlatego cena polisy może rosnąć. Dodatkowo są to pojazdy wykorzystywane zarobkowo np. przez firmy transportowe, które jeżdżą po całej Polsce, a nawet poza granicami kraju, w przypadku transportu międzynarodowego. Zakres terytorialny jest większy, a co za tym idzie ryzyko.

Tak jak przy pojazdach osobowych na cenę OC wpływa pojemność pojazdu. Pojazdy ciężarowe mają zazwyczaj wyższe pojemności silnika, stąd wyższa cena za OC. W rankingu cen OC pojazdy z silnikiem diesla są droższe od benzynowych i elektrycznych. Większość samochodów ciężarowych mają silniki diesla, więc OC jest droższe.

Czy opłaca się ubezpieczać we flocie?

Dla klientów, którzy prowadzą działalność gospodarczą, firmy ubezpieczeniowe przygotowały możliwość ubezpieczenia całych flot pojazdów. Jeżeli jakaś firma ma 20 podobnych ciężarówek, nie musi ubezpieczać każdej w innym towarzystwie na warunkach, jak dla klienta, który ma jeden taki pojazd. Może zawnioskować o ofertę flotową.

Korzyścią takiej oferty jest stała stawka OC za każdy rodzaj pojazdu – i tak, jeżeli klient ma w firmie 10 samochodów dostawczych do 3,5 t oraz 10 ciężarówek powyżej 3,5 t, dla każdego rodzaju będzie inna stawka, która będzie ważna jeden rok. Nawet jeżeli klient spowoduje kilka szkód. Warunkiem jest ubezpieczenie wszystkich pojazdów w ramach umowy generalnej.

Ubezpieczyciel zyskuje na tym wiele pojazdów do ubezpieczenia, a klient jest spokojny o stawkę OC na cały rok. Minimalna liczna posiadanych pojazdów jest inna u każdego ubezpieczyciela. Nie wszyscy także oferują zawarcie takiej umowy generalnej. Na rynku ubezpieczeniowym można już znaleźć oferty dla minimum 6 pojazdów wchodzących w skład floty – mogą to być także inne pojazdy niż ciężarowe, np. osobowe, motocykle, a nawet przyczepki lekkie. Ubezpieczony musi prowadzić działalność gospodarczą.

Do przygotowania oferty ubezpieczyciel potrzebuje:

  • danych pojazdów tj. numer rejestracyjny, VIN, rodzaj pojazdu, marka, model, pojemność, ładowność, suma ubezpieczenia, okres ubezpieczenia,
  • danych klienta, tj. imię, nazwisko, nazwa firmy, PESEL, REGON, adres,
  • informacji o charakterze i obszarze działalności,
  • informacji, czy pojazd ma współwłasność,
  • zaświadczenia o historii ubezpieczenia z dotychczasowych firm ubezpieczeniowych,
  • informacji, czy kierowcy korzystają z pojazdów poza wykonywaniem pracy,
  • informacji, czy każdy kierowca ma przypisany swój pojazd, czy się zmieniają.

Po otrzymaniu pełnych informacji, ubezpieczyciel przeanalizuje ryzyko i przedstawi klientowi ofertę.

OC dla pojazdu ciężarowego oferują firmy ubezpieczeniowe, które sprzedają obowiązkowe OC pojazdów mechanicznych. Niektóre firmy uznają przyjmowanie takich pojazdów za zbyt duże ryzyko i składki są bardzo wysokie, dlatego trzeba sprawdzać oferty różnych ubezpieczycieli.

Czy ubezpieczenie autocasco się opłaca?

Tak, jak przy samochodach osobowych, firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie autocasco dla ciężarówek. Czynnikiem decydującym o cenie AC jest głównie wartość pojazdu. Im droższy samochód, tym cena OC wyższa. Na składkę AC ma także wpływ zakres polisy – im szerszy, tym wyższa składka, a także historia ubezpieczenia właściciela pojazdu – im dłuższa i mniej szkodowa, tym lepiej. Oferta flotowa także może zawierać AC i może się opłacać. Przy dużych firmowych flotach, a także przy jednym samochodzie warto się dodatkowo ubezpieczyć, aby przy ewentualnej szkodzie móc liczyć na odszkodowanie.

Podsumowanie

Pojazdy ciężarowe należy ubezpieczać w OC obowiązkowo. OC jest droższe dla ciężarówek niż dla samochodów osobowych, a kary z UFG za brak polisy są wyższe. OC dla ciężarówek zależy od wielu czynników, dlatego warto sprawdzać różne oferty, a także wziąć pod uwagę ofertę flotową (jeżeli jesteś przedsiębiorcą).