Kto ubezpiecza auto w leasingu?

Leasing to zyskująca na coraz większej popularność forma finansowania zakupu przedmiotu, po którą sięgają już nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne. Najczęściej wybieranym przedmiotem leasingu jest samochód. Choć już sam proces leasingu jest dla nas wymagający, nie możemy zapomnieć o późniejszych obowiązkach, które na nas spoczywają w związku z posiadaniem pojazdu.

A jednym z najważniejszych bez wątpienia jest zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC. Już na etapie poszukiwań firmy leasingowej powinniśmy zwracać uwagę na zapisy dotyczące polisy OC. Zastanawiasz się, kto ubezpiecza auto w leasingu? Spieszymy Ci z odpowiedzią

Kto ubezpiecza samochód w leasingu – leasingodawca czy leasingobiorca?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, do której wykupienia zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Nic więc dziwnego, że pytanie – kto ubezpiecza auto w leasingu – pada niezwykle często. W końcu, mimo że samochodem wziętym w leasing poruszamy się my sami, pojazd nadal jest własnością leasingodawcy aż do dnia zakończenia umowy.

Przepisy prawne nie mówią jednoznacznie, do kogo należy obowiązek ubezpieczenia samochodu. Jednak już same firmy leasingowe narzucają na swoich klientów konieczność wykupienia ubezpieczenia – i to nie tylko OC, ale także dodatkowego AC. Taka ochrona daje firmie leasingowej gwarancję, że nie poniesie strat finansowych w związku z powierzeniem leasingobiorcy swojej własności. Umowa ubezpieczenia OC jest więc zawierana przez korzystającego z pojazdu lub na jego rachunek.

Jako że pojazd w świetle prawa należy do firmy leasingowej, a nie do leasingobiorcy, ten drugi musi dostosować się do wymogów narzuconych przez pierwszego. Dlatego właśnie tak ważne jest zapoznanie się z każdym warunkiem leasingodawcy na etapie poszukiwań odpowiedniego. Mamy bowiem do wyboru dwa rozwiązania i to niestety nie my decydujemy, które wybierzemy. Są nimi:

  • znalezienie towarzystwa ubezpieczeniowego na własną rękę,
  • zawarcie polisy OC z ubezpieczycielem wyznaczonym przez firmę leasingową.

Obowiązek ubezpieczenia po stronie leasingobiorcy

Choć narzucone przez firmę leasingową konkretne towarzystwa ubezpieczeniowe oszczędzają nam mnóstwo czasu, który poświęcilibyśmy na poszukiwania, nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. W szczególności dla doświadczonych kierowców z bezszkodową historią jazdy.

Przy poszukiwaniu towarzystwa ubezpieczeniowego na własną rękę masz znacznie większe pole manewru. Duża liczba ubezpieczycieli oznacza różnorodne oferty, w których możesz przebierać, by ostatecznie zdecydować się na najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Możesz więc wiele zaoszczędzić, wybierając TU na własną rękę.

Jak wygląda w praktyce ubezpieczenie samochodu w leasingu na własną rękę? Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty musisz przedstawić ją firmie leasingowej, która może ją zaakceptować, ale również odrzucić, gdy niektóre z warunków ubezpieczyciela będą dla niej niekorzystne.

Możliwość wyboru dowolnego ubezpieczyciela nierzadko jednak kosztuje. Firma leasingowa może pozwolić Ci wybrać ubezpieczyciela na własną rękę, żądając przy tym uiszczenia odpowiedniej opłaty. O ile będzie ona jednorazowa, warto skorzystać z takiej możliwości. Upewnij się jednak, że leasingobiorca nie będzie oczekiwać od Ciebie zapłaty przy każdorazowym odnawianiu polisy.

Wybór ubezpieczyciela – co kiedy leasingodawca zawęża wybór TU?

Znacznie częściej możemy spotkać się z sytuacją, w której leasingodawca sam wskazuje swojemu klientowi towarzystwa ubezpieczeniowe, z których usług może skorzystać. W wielu przypadkach może okazać się to korzystne rozwiązanie.

Plusy ubezpieczenia za pośrednictwem firmy leasingowej:

  • większe rabaty dzięki stałej współpracy z TU, szczególnie korzystne dla młodych kierowców,
  • oszczędność czasu, który nie poświęcamy na poszukiwania odpowiedniej oferty.

Nie będzie to jednak rozwiązanie idealne dla każdego kierowcy. Możemy spotkać wielu dbających o klientów leasingodawców, mogą się jednak trafić też tacy, którzy chcą wyłącznie zarobić na nieostrożności leasingobiorców. Kusząc ich niskimi składkami za ubezpieczenie, podnoszą ją w kolejnym roku bez możliwości wybrania innego ubezpieczyciela. Warto więc zadbać o to, by umowa podpisana z firmą leasingową jasno określała zasady dotyczące wysokości polisy OC i AC, a także informacji o warunkach jej zmiany.

Choć młodzi kierowcy mogą wiele zyskać dzięki rabatom skierowanym dla firm leasingowych, które współpracują z konkretnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, są też tacy, którzy poniosą straty. Mowa, chociażby o starszych, doświadczonych kierowcach, którzy mają na swoim koncie liczne zniżki przyznane za bezszkodową jazdę. Wówczas rabat ten może okazać się mniej korzystny od ofert innych ubezpieczycieli obecnych na rynku.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – czy oferta TU będzie dla Ciebie korzystna?

Zanim wybierzesz konkretną firmę leasingową, dokładnie przyjrzyj się zasadom dotyczącym zawierania umowy z ubezpieczycielem. Musisz wziąć pod uwagę, że leasingodawca będzie wymagał od Ciebie nie tylko obowiązkowej polisy OC, ale także AC. Rodzi to kolejne wydatki. Wielu ubezpieczycieli wraz z towarzystwami ubezpieczeniowymi, które z nimi współpracują, wychodzi naprzeciw swoim klientom. Możesz więc nawet znaleźć korzystną ofertę ubezpieczenia, która dodatkowo będzie rozłożona na 12 miesięcy. W praktyce składka za ubezpieczenie leasingowanego pojazdu będzie wliczona w nieco wyższą ratę leasingu.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – co w razie stłuczki?

Jako że leasingowany pojazd nie należy do osoby, która z niego korzysta, a do leasingodawcy, ubezpieczenie chroni tego drugiego. Gdy dojdzie więc do kolizji z naszej winy, ubezpieczenie AC wypłacane jest firmie leasingowej. Najczęściej jednak zadanie naprawy pojazdu powierza w ręce swojego klienta. Ubezpieczenie samochodów leasingowanych dotyczy najczęściej wersji warsztat. Oznacza to, że naprawy, które wykonuje warsztat, są dokonywane z wykorzystaniem oryginalnych części. Warsztat ten musi posiadać także autoryzacje.