Wpis gościnny. Autor: Magdalena Kajzer
Nastał czerwiec, a to oznacza że sezon letni zbliża się wielkimi krokami. Sporo osób już teraz planuje urlopy i wyjazdy wypoczynkowe, inni z niecierpliwością odliczają dni do lipca bądź sierpnia. Wy pewnie też już zaplanowaliście coś na wakacje. Badania pokazują, że coraz więcej z nas samodzielnie planuje urlopy i wyjeżdża własnymi samochodami. Jesteście w tej grupie? Jeśli tak, to koniecznie zapoznajcie się z moimi poradami, jak przygotować się do podróży.
Na początku wszystko zaplanuj i przygotuj samochód
To najważniejsze. Trzeba „ogarnąć” cały wyjazd – sprawdzić, gdzie można nocować i zarezerwować pokój, zaplanować rozrywki, określić, co w danym miejscu można zobaczyć. Tuż przed samą podróżą konieczne będzie przygotowanie pojazdu – sprawdzenie jego stanu technicznego, ważności ubezpieczenia i wyposażenia (powinniśmy mieć zawsze ze sobą apteczkę, wyposażoną zgodnie z obowiązującymi normami, gaśnicę, zapasowe koło, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, GPS lub atlas samochodowy). Bardzo ważną kwestią jest również zaplanowanie trasy, razem z postojami – wszystko po to, by bezpiecznie i bez nerwów dotrzeć na miejsce wypoczynku.
Pozamykaj wszystkie sprawy, zajmij się formalnościami
Zanim wyjedziesz na wakacje, koniecznie dokończ wszystkie sprawy, które tego wymagają, zarówno te prywatne, jak i służbowe. Na urlop trzeba jechać z lekką głową, bez zmartwień o niezapłacone rachunki czy niepozamykane projekty w pracy. Powinniśmy się skupić tylko i wyłącznie na odpoczynku. Dzięki temu naprawdę się zrelaksujemy, naładujemy akumulatory i wrócimy z nową energią. Lepiej w domu zostawić laptopa i tablet, a telefonu używać tylko wtedy, kiedy to konieczne. Warto na czas urlopu wylogować się do życia, jak to mówią. Kolejną kwestią jest zorganizowanie kwestii formalnych – koniecznie trzeba sprawdzić ważność paszportu lub dowodu osobistego (w zależności od tego, dokąd się wybierasz) oraz wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczania Zdrowotnego, w skrócie EKUZ. W razie problemów zdrowotnych na terenie Europy uprawni Cię ona do zrefundowania przez NFZ najbardziej podstawowych usług medycznych. Więcej przeczytasz o karcie EKUZ na https://wakacyjnapolisa.pl/ekuz/
Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym
Sam EKUZ jednak nie wystarczy – nie gwarantuje on pokrycia wszystkich kosztów leczenia, bo w każdym kraju europejskim ten podstawowy zakres jest inaczej określany. I działa tylko na terenie krajów Unii Europejskiej i EFTY. Ważnym punktem przygotowań do wakacji powinien być zatem zakup ubezpieczenia turystycznego. Standardowa polisa obejmuje koszty leczenia, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu, OC w życiu prywatnym i Assistance. Daje to pełną ochronę na czas podróży, bo w razie jakichkolwiek problemów za granicą możemy szukać wsparcia w towarzystwie ubezpieczeniowym i nie martwić się o koszty. Takie polisy (ich ceny, zakres, pakiety) można porównać w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę pozwoli na wybranie najtrafniejszej i dopasowanej do swoich potrzeb ochrony.
Podróżuj z głową
Wakacje to czas beztroski i odpoczynku. Nie można jednak zapominać o ostrożności i rozsądku. Jeszcze ważniejsze jest odpowiednie przygotowanie się do urlopu. Jeśli wszystko zapniesz na ostatni guzik, to czeka Cię kilka lub kilkanaście dni leniuchowania z głową wolną od zmartwień i codzienności.