Przy podpisywaniu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym dotyczącej polisy OC musimy liczyć się z tym, że weźmie on pod uwagę wiele czynników. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ubezpieczyciel może zainteresować się, jakim rodzajem paliwa zasilany jest nasz pojazd. Jak to wygląda w przypadku instalacji LPG. Czy osoby, które się na nią zdecydują, zapłacą więcej? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, jeśli planujesz kupić samochód z instalacją LPG lub zamontować ją w swoim samochodzie.
Montaż instalacji LPG a koszt ubezpieczenia OC
Jak już wspomnieliśmy, ubezpieczyciel przy obliczaniu składki polisy OC zwraca uwagę na wiele czynników. Gdy zainteresuje się rodzajem paliwa, którym zasilany jest Twój pojazd (gaz), może się okazać, że zapłacisz więcej niż właściciel samochodu na benzynę. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego możesz być bowiem kierowcą, który zamontował instalację LPG, chcąc zaoszczędzić na paliwie ze względu na intensywną eksploatację. Z kolei intensywna eksploatacja przekłada się na większe zużycie pojazdu, a przy tym podwyższone ryzyko wypadków drogowych z udziałem pojazdu na gaz.
Ubezpieczyciel może zainteresować się także tym, czy pojazd został zakupiony jako nowy już z wbudowaną instalacją LPG, czy może została ona zainstalowana w późniejszym czasie. Jeśli dotyczy Cię ten drugi scenariusz, ubezpieczyciel może podwyższyć składkę polisy ze względu na wątpliwości co do prac, które bądź co bądź naruszają konstrukcję pojazdu. W szczególności jeśli nie zostały wykonane profesjonalnie.
Możliwość wyższej polisy OC – czy to jedyna wada instalacji LPG?
Stawiając na samochód z instalacją LPG, musisz liczyć się tak z innymi wadami, które być może napotkasz w niedługim czasie. Już przy badaniu technicznym okazuje się, że badanie samochodu spalinowego jest znacząco tańsze od badania auta z instalacją gazową. Skoro mowa już o kwestiach związanych stricte z serwisem – w samochodach z instalacją LPG wystąpi konieczność częstszej wymiany świec i przewodów zapłonowych.
Problem może także pojawić się w niektórych parkingach podziemnych, gdzie czasami obowiązują zakazy parkowania samochodów wyposażonych w instalację LPG.
Osoby stawiające na instalacje gazową muszą liczyć się także z mniejszą ilością miejsca w bagażniku. To właśnie w tej części lub w miejscu koła zapasowego montowana jest instalacja LPG. Nie dla każdego będzie to jednak wada – wielu kierowców nie zwróci nawet na to uwagi.
Instalacja LPG – zalety
Warto zaznaczyć, że instalacja gazowa ma nie tylko same wady. W końcu nie bez powodu coraz więcej kierowców decyduje się na to rozwiązanie. Zaleta, która jest w stanie przekreślić wszystkie wymienione powyżej wady to oszczędność. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy ona raczej osób, które dużo podróżują – im więcej podróżujemy samochodem z instalacją gazową, tym szybciej zwróci nam się koszt inwestycji.
Obecnie nowoczesne rozwiązania pozwalają na montaż instalacji gazowej nawet w autach z jednostką napędową Diesla, bez utraty dynamiki, co również jest ogromną zaletą.