Od 1 października 2018 roku nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu. Nie oznacza to jednak, że ten dokument nie jest Ci już w ogóle potrzebny. Bez dowodu rejestracyjnego możesz mieć na przykład problem z zakupem polisy OC.

zakup oc

Czasami zdarza się, że w chwili nabycia polisy OC nie posiadamy przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu (np. został on zagubiony lub udostępniliśmy auto innemu kierowcy). Bywa też tak, że ten dokument jest w naszym posiadaniu, ale zawarte w nim informacje dotyczą poprzedniego właściciela auta. Czy to nam uniemożliwia zakup obowiązkowego ubezpieczenia?

Jakie informacje z dowodu rejestracyjnego są wymagane do zawarcia umowy OC?

Po dowód rejestracyjny warto sięgnąć już podczas poszukiwania najtańszego OC, bo oprócz informacji o właścicielu auta (oraz współwłaścicielu/współwłaścicielach, jeśli tacy są), potrzebne będą dokładne dane o pojeździe. Bez nich nie uda się precyzyjnie skalkulować składki OC.

O jakie dane z dowodu rejestracyjnego zapyta Cię ubezpieczyciel i gdzie je znajdziesz?

  • Rok produkcji samochodu – ostatnia strona dowodu rejestracyjnego
  • Marka pojazdu – pierwsza strona, pole D.1.
  • Model samochodu – pierwsza strona, pole D.3.
  • Rodzaj paliwa i pojemność silnika – pojemność silnika znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w polu P.1.
  • Wersja pojazdu, m.in. rodzaj nadwozia, skrzyni biegów i moc silnika – informacje o mocy silnika znajdują się w polu P.2.
  • Data pierwszej rejestracji pojazdu – pierwsza strona dowodu rejestracyjnego, pole B.

Uwaga! Do wyliczenia składki, niektórzy ubezpieczyciele wymagają podania numeru rejestracyjnego auta. Znajdziesz go na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego, w polu A.

Jeśli zdecydujesz się na zakup polisy OC, powinieneś również podać numer VIN pojazdu. Sprawdzisz go w dowodzie rejestracyjnym: pole E.

Brak dowodu rejestracyjnego a zawarcie umowy OC

Załóżmy jednak, że masz dziś ostatnią szansę na terminowe zawarcie umowy OC i akurat nie posiadasz przy sobie dowodu rejestracyjnego. Jak możesz poradzić sobie w tej sytuacji?

  • Bez tego dokumentu szybko i sprawnie przedłużysz umowę u swojego dotychczasowego ubezpieczyciela (posiada on już wszystkie niezbędne dane).

Uwaga! Zakup kolejnej polisy OC u obecnego ubezpieczyciela jest konieczny tylko wtedy, gdy korzystasz z OC zbywcy pojazdu – takie umowy nie przedłużają się automatycznie. Jeżeli natomiast co najmniej od roku posiadasz OC w wybranej przez Ciebie firmie i nie chcesz jej zmieniać, ubezpieczenie zostanie wznowione na kolejny rok, nawet bez Twojego kontaktu z towarzystwem.

  • Jeżeli chcesz ubezpieczyć samochód w innej firmie niż dotychczasowa, informacje potrzebne do zawarcia kolejnej umowy odczytasz z obecnej polisy OC. Większość możesz też po prostu pamiętać.

Polisę OC możesz kupić np. na odległość, na stronie internetowej wybranej firmy lub w porównywarce OC. Musisz jednak być pewien, że wszystkie informacje które podałeś, są prawidłowe. Jeśli się pomylisz a umowa zostanie zawarta, powinieneś jak najszybciej zgłosić pomyłkę do towarzystwa. Uwaga! W niektórych przypadkach towarzystwo może ponownie przeliczyć składkę i poprosić Cię o dopłatę do polisy.

Zgubiłeś dowód rejestracyjny. Co teraz?

Nawet jeżeli uda Ci się kupić OC bez dowodu rejestracyjnego, pamiętaj, że ten dokument będzie Ci potrzebny w przypadku załatwiania innych formalności związanych z autem (np. podczas jego sprzedaży).

Jeżeli nie posiadasz dowodu rejestracyjnego, bo np. zgubiłeś go lub uległ on zniszczeniu, powinieneś udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie wtórnika. Do wniosku będziesz zobowiązany dołączyć oświadczenie (pod rygorem odpowiedzialności karnej), że oryginalny dokument faktycznie został utracony.

Uwaga!

Dowód rejestracyjny jest także dokumentem, który potwierdza dopuszczenie samochodu do ruchu drogowego. Podczas przeglądu technicznego należy zadbać, aby znalazła się w nim pieczątka z datą kolejnego badania. O ile w naszym kraju podczas kontroli drogowej takie papierowe poświadczenie nie jest już potrzebne (wszystkie informacje są dostępne w bazie CEPiK ), dokument nadal będzie niezbędny za granicą (zagraniczne służby nie mają dostępu do polskiej bazy danych).

Zakup OC z dowodem rejestracyjnym poprzedniego właściciela

Przy okazji wspomnę jeszcze o nieco innej sytuacji, a mianowicie: chcesz ubezpieczyć auto używane, które właśnie kupiłeś i nie zdążyłeś jeszcze go przerejestrować. Masz wprawdzie dowód rejestracyjny, ale zawarte są w nim informacje dotyczące poprzedniego właściciela. Czy możesz kupić polisę OC? Tak.

Oczywiście najwygodniejszym rozwiązaniem byłoby przerejestrowanie na siebie samochodu, a następnie jego ubezpieczenie. Jeśli jednak nie możesz z tym czekać i polisa jest Ci potrzebna od zaraz, możesz we wniosku ubezpieczeniowym podać swoje dane (oraz współwłaściciela lub współwłaścicieli, np. z umowy kupna/sprzedaży) oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego poprzedniego właściciela. Później wystarczy zgłosić do towarzystwa nowy numer rejestracyjny auta i poprosić o aneks do umowy (to nie będzie wiązało się z żadną dopłatą).