Sprzedajesz samochód – co z twoim OC?

Ubezpieczenie OC kupujesz dla siebie, ale… gdy sprzedasz samochód, polisa przestaje być twoją własnością. Nieważne ile cię kosztowała. Jeśli nowy właściciel auta nie zrezygnuje z kontynuacji ubezpieczenia, nie odzyskasz nawet grosza.To jednak nie wszystko o czym musisz pamiętać.

Przekazanie polisy OC nowemu właścicielowi samochodu to twój obowiązek wynikający z ustawy. Niesprawiedliwość? Raczej „transakcja wiązana”. Skoro sprzedajesz auto, prawdopodobnie niedługo kupisz kolejne. Wtedy to ty znajdziesz się w lepszym położeniu i będziesz miał prawo do rozporządzania polisą OC zbywcy.

O czym musisz pamiętać, gdy sprzedajesz samochód

Koniecznie powiadom zakład ubezpieczeń o fakcie sprzedaży auta (w ciągu 14 dni).

Jeśli jego nowy właściciel nie skontaktuje się z towarzystwem (nie ma takiego obowiązku), ubezpieczyciel ma prawo sądzić, że:

pismo-umowa

      • to ty odpowiadasz za ewentualną kolizję lub wypadek. Informacja o tym może trafić do UFG. Grozi ci nawet utrata części zniżek za bezszkodową jazdę. Oczywiście wyjaśnienie takiej sytuacji jest możliwe, po skontaktowaniu się z towarzystwem i wysłaniu kopii umowy kupna/sprzedaży. Terminowe zawiadomienie ubezpieczyciela oszczędziłoby ci jednak niepotrzebnego zmartwienia;
      • nadal należysz do grona klientów i powinieneś uregulować płatności związane z polisą (np. kolejne raty). W tym wypadku za wszystkie zaległości od dnia sprzedaży auta aż do powiadomienia o tym ubezpieczyciela odpowiadasz solidarnie z nowym właścicielem;
      • należy odnowić twoje ubezpieczenie OC. W ten sposób staniesz się nieświadomym posiadaczem automatycznie wznowionej polisy. Takie sytuacje nie należą do rzadkości. Pomimo tego, że każdy ubezpieczyciel ma obowiązek powiadomić o zbliżającym się końcu obowiązywania umowy odpowiednio wcześniej (14 dni). Teoretycznie najpóźniej wtedy powinieneś uzmysłowić sobie fakt niedopełnienia obowiązku poinformowania towarzystwa o zmianie własności pojazdu.

Kiedy otrzymasz zwrot składki OC?

Z chwilą sprzedaży samochodu wszelkie prawa i obowiązki związane z polisą OC przechodzą na nowego właściciela. Również – twoje pieniądze wydane na ochronę pojazdu. W zasadzie, teraz możesz już tylko czekać na decyzję nabywcy, co do kontynuacji umowy. Otrzymasz zwrot niewykorzystanej składki tylko wtedy, gdy nowy posiadacz auta wypowie umowę OC.

Czy możesz zapobiec sytuacji, w której płacisz całoroczną składkę praktycznie na rzecz nabywcy pojazdu? Tylko swoją zapobiegliwością. Jeśli planujesz sprzedać samochód – zrób to przed końcem obowiązywania polisy OC. Jeżeli nie zdążysz tego zrobić – podziel składkę na raty. Za płatności ratalne odpowiadasz tylko do czasu zbycia auta. Potem kolejne płatności powinien już uregulować jego nowy właściciel. Pamiętaj jednak, aby koniecznie go o tym powiadomić. Taka informacja uchroni nabywcę pojazdu przed ewentualnym niedopatrzeniem i zwłoką w opłatach kolejnych rat.

Skoro sprzedajesz samochód, pewnie niedługo staniesz się właścicielem nowego auta. Jeżeli będziesz szukać ubezpieczenia OC i/lub AC, zapraszam do porównania w kalkulatorze rankomat.pl.