Rejestracja quada 2022 – co musisz wiedzieć?

Quad to niezwykle atrakcyjny pojazd zwłaszcza dla fanów ekstremalnych przygód i adrenaliny. Przejazd tą maszyną, zwłaszcza w gronie przyjaciół, to świetny pomysł na spędzenie czasu razem. Wraz z pojawieniem się w sklepach wielu modeli czterokołowców powstała potrzeba prawnego uregulowania zasad korzystania z nich. Dowiedz się, czy quada trzeba rejestrować, a jeśli tak, to jak to zrobić.

Quad – czym jest według prawa?

Jeszcze kilkanaście lat temu quad był traktowany jako niezwykle atrakcyjna… zabawka. Z tego powodu był często wręczany na prezent dzieciom np. z okazji komunii. Jednak wizja ośmio- lub dziewięciolatka, który samodzielnie porusza się pojazdem rozwijającym prędkość nawet do kilkudziesięciu km/h, zaczęła wzbudzać poważne wątpliwości wśród stanowiących prawo.

Po wielu dyskusjach, 19 stycznia 2013 roku uchwalono nowelizację, która raz na zawsze zmieniła definicję quada. Od tej pory czterokołowiec zaczął być traktowany jako pojazd drogowy. Wiąże się to z koniecznością rejestracji maszyny w stosownym urzędzie i uzyskania odpowiednich uprawnień do kierowania nią.

Wyróżnia się dwa rodzaje quadów:

  • czterokołowce (kat. L7e) – tym mianem określa się pojazdy przeznaczone do transportowania ładunków o masie ładunkowej do 550 kg lub przewozu ludzi o masie własnej 400 kg. Jednocześnie nie są one ani motocyklem, samochodem osobowym czy ciężarowym. Do kierowania tym quadem potrzebne jest prawo jazdy kat. B lub B1,
  • czterokołowce lekkie (kat. L6e) – tak określa się maszyny, które ważą nie więcej niż 350 kg i nie rozwijają prędkości większej niż 45 km/h. Aby móc usiąść za jej kierownicą, potrzebne jest prawo jazdy kat. AM.

W rezultacie quadem może poruszać się osoba powyżej 14. roku życia, ale wyłącznie po drogach publicznych w strefie zamieszkania i ruchu, leśnych duktach oraz szlakach i drogach oznakowanych.  Zakazane jest wjeżdżanie tą maszyną na bezdroża, drogi leśne, autostrady, drogi ekspresowe i tereny chronione.

Rejestracja quada – czy trzeba?

Quad jest pojazdem drogowym, który może rozwijać znaczną prędkość, zatem należy go traktować tak samo jak np. samochody osobowe i ciężarowe, motory czy autobusy. W związku z tym, aby móc poruszać się czterokołowcem po drodze, trzeba:

  • uzyskać właściwe uprawnienia do kierowania pojazdami, czyli prawo jazdy kategorii AM, B1 lub B,
  • zarejestrować quada w wydziale komunikacji w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania,
  • wykupić stosowne ubezpieczenie OC, a w razie potrzeby także AC.

Brak uprawnień do poruszania się czterokołowcem, tablic rejestracyjnych czy odpowiedniej, aktualnej polisy wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu i punktów karnych. Dodatkowo za brak OC grozi kara z UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Rejestracja czterokołowca – jak to zrobić?

Zastanawiasz się, jakie formalności należy załatwić po zakupie quadów? Rejestracja jest niezbędna do tego, aby móc prowadzić pojazd, jednak przed wizytą w wydziale komunikacji musisz uzyskać świadectwo homologacji. Można zarejestrować czterokołowca bez tego dokumentu na podstawie dopuszczenia jednostkowego, ale jest to trudniejszy i dłuższy proces niż zazwyczaj.

Dodatkowo potrzebne są:

  • dowód własności quada np. umowa kupna-sprzedaży albo inny dokument potwierdzający, że jesteś właścicielem czterokołowca,
  • karta pojazdu, jeśli została wydana,
  • dowód rejestracyjny wraz z ważnym badaniem technicznym i tablicami rejestracyjnymi – jeśli kupujesz używanego quada, który był wcześniej zarejestrowany,
  • polisa OC poprzedniego właściciela,
  • potwierdzenie dokonania niezbędnych opłat urzędowych,
  • dokument potwierdzający tożsamość właściciela czterokołowca,
  • uzupełniony wniosek o zarejestrowanie quada.

Po złożeniu wszystkich dokumentów otrzymasz tzw. miękki dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne. Dzięki nim będziesz mógł legalnie poruszać się pojazdem po drogach publicznych bez obawy o mandat. Po 30 dniach zostanie wydany tzw. twardy dowód rejestracyjny.

Aby sprawdzić, czy jest gotowy do odbioru, możesz zadzwonić do wydziału komunikacji lub skorzystać z bezpłatnego serwisu internetowego np. InfoCar, który jest oficjalnym narzędziem do monitorowania statusu procesowanego wniosku.

Po rejestracji samochodu trzeba go ubezpieczyć. Jeśli dawny właściciel miał wykupioną polisę na pojazd, ochrona nadal obowiązuje aż do czasu wygaśnięcia umowy. Warto pamiętać, że po upływie terminu ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie, zatem gdy zakończy się okres ochrony, trzeba zawrzeć nową umowę.

Należy to zrobić nie tylko dlatego, że wymaga tego prawo. Każdy dzień zwłoki może oznaczać bardzo wysoką karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego! Co więcej, jeśli w tym czasie spowodujesz wypadek, będziesz zobligowany do wypłaty ofiarom stosownego odszkodowania z własnej kieszeni oraz otrzymasz wysoki mandat. O wiele tańszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia tak, aby ochrona trwała nieprzerwanie.

Jak zarejestrować quada z zagranicy?

Niektórzy decydują się sprowadzić czterokołowca zza granicy. Te pojazdy są tam nie tylko tańsze, ale często także w lepszym stanie. Jednak nie zmienia to faktu, że po zakupie trzeba je zarejestrować. Jeśli kupiłeś quada w jednym z krajów należących do Unii Europejskiej, procedura uzyskania dowodu rejestracyjnego niczym się nie różni od standardowej.

Natomiast jeśli sprowadzasz czterokołowca np. z Anglii czy Ameryki, oprócz niezbędnych dokumentów potrzebny będzie również dowód odprawy celnej i poświadczenie opłaty akcyzy. Jeśli pojazd nie będzie miał homologacji, wymagane będzie również zaświadczenie o dopuszczeniu jednostkowym.

Jazda quadem to świetna zabawa, jednak nie zapominaj, żeby go zarejestrować, zanim usiądziesz za kierownicę. Dzięki temu unikniesz wielu kłopotów z prawem!