Jak zarejestrować samochód w 2021 roku?

Zakup samochodu wiąże się nie tylko z radością, ale także pociąga za sobą wiele obowiązków. Nowy nabytek musisz zarejestrować. Jak to zrobić i ile to kosztuje?

Należy pamiętać, że jeżeli stroną w umowie sprzedaży jest osoba fizyczna, musisz udać się do Urzędu Skarbowego i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Na zapłacenie podatku masz 14 dni, a na rejestrację 30 dni.

Jaki jest koszt rejestracji samochodu?

W każdym Wydziale Komunikacji koszt jest taki sam. Niezależnie czy rejestrujesz pojazd używany, czy nowy. W cenę rejestracji wliczają się wydane druki, nalepki, tablice, opłaty ewidencyjne. Sprawdźmy, co ile kosztuje:

 • tymczasowy dowód rejestracyjny – 13,5 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • znaki legalizacyjne – 12,5 zł,
 • nalepka kontrolna – 18,5 zł,
 • tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • opłata ewidencyjna – 2 zł.

To wszystko daje razem 180,5 zł.

Czy można zaoszczędzić na rejestracji pojazdu?

Można, ale tylko pod warunkiem, że zakupiłeś pojazd w tym samym powiecie. Wtedy nie musisz zmieniać tablic rejestracyjnych ani nalepki kontrolnej. Koszt rejestracji zmniejszy się o prawie 100 zł.

Dlaczego można dopłacić do rejestracji pojazdu?

Są sytuacje, podczas których, do rejestracji będziesz musiał dopłacić. Sprawdźmy, kiedy:

 • jeżeli nie ma jednego ze współwłaścicieli osobiście – musisz okazać pełnomocnictwo, za które opłata skarbowa wynosi 17 zł,
 • brak karty pojazdu – tylko w przypadku samochodów zarejestrowanych w Polsce od 1 lipca 1999 roku, opłata to 75,5 zł,
 • samochód sprowadzony z zagranicy – w Wydziale Komunikacji musisz okazać tłumaczenie dokumentów potrzebnych do rejestracji. Tłumaczenie musi być poświadczone przez tłumacza przysięgłego, a to koszt około kilkadziesiąt złotych za stronę. Koszt tłumaczenia zależy od języka. Przy rejestracji należy okazać także dokument, który potwierdzi opłacenie akcyzy.
 • oryginalne tablice rejestracyjne – jeżeli nie chcesz mieć kolejnego numeru gotowych tablic, możesz poprosić o tablice przygotowane tylko dla ciebie z wybranym ciągiem znaków. Nie jest to jednak tania usługa. Koszt takich tablic to 1000 zł.

Co jest potrzebne do rejestracji samochodu?

Po zakupie używanego samochodu, musisz udać się do Wydziału Komunikacji z kompletem dokumentów. Co wchodzi w jego skład?

 1. Wniosek o rejestrację pojazdu (możesz wypełnić go na miejscu lub wcześniej pobrać ze strony urzędu).
 2. Aktualny dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym.
 3. Umowa sprzedaży, faktura, umowa darowizny itp. – dokument, który potwierdzi, że jesteś właścicielem pojazdu.
 4. Karta pojazdu, jeżeli była wydana do twojego pojazdu.
 5. Aktualne tablice rejestracyjne.
 6. Dowód osobisty właściciela lub inny dokument tożsamości (KRS w przypadku, gdy właścicielem jest firma).
 7. Polisa OC – może być potrzebna do okazania urzędnikowi. Jeżeli masz polisę po poprzednim właścicielu, nie musisz jej przepisywać na swoje dane. Polisa i tak przechodzi na nabywcę zgodnie z ustawą.

Jak zarejestrować samochód z zagranicy?

Przy zakupie pojazdu z zagranicy warto zweryfikować po numerze VIN czy pojazd nie był kradziony. Trzeba także pamiętać, aby mieć komplet dokumentów potrzebnych do rejestracji tj. umowa sprzedaży, dowód rejestracyjny, karta pojazdu.

Możesz skorzystać z pomocy pośrednika w sprzedaży samochodów. Jednak jeżeli decydujesz się sam załatwiać wszelkie formalności, sprawdź co cię czeka krok po kroku:

 1. Samochód możesz sprowadzić na lawecie (jeżeli jest wyrejestrowany) lub na kołach.
 2. Warto wykupić polisę krótkoterminową, przeznaczoną na czas rejestracji. Czas trwania polisy to 30 dni, a jej koszt to około 75 zł za samochód osobowy.
 3. Tłumaczenie dokumentów. Warto sprawdzić w Wydziale Komunikacji, które dokumenty będą potrzebne przetłumaczone. Często urzędnicy przyjmują dokumenty bez tłumaczenia, jeżeli nie ma żadnych niejasności lub dopisków. Przy rejestracji samochodów jest spoza Unii Europejskiej tłumaczenie będzie niezbędne.
 4. Podatek akcyzowy. Możesz udać się do Urzędu Celnego i tam wypełnić druk lub skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.
 5. Przegląd techniczny lub badanie techniczne. Warto dopytać w Wydziale Komunikacji czy będzie potrzebne pełne badanie, aby nie przepłacać, gdy nie jest konieczne.

Jakie dodatkowe dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy?

 • tłumaczenie dokumentów, jeżeli było potrzebne,
 • aktualne badanie techniczne,
 • potwierdzenie opłaty akcyzy,
 • dowód wyrejestrowania samochodu za granicą,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne, jeżeli wróciłeś na kołach.

Po tej wizycie w Wydziale Komunikacji, otrzymasz już tymczasowy dowód rejestracyjny, tablice i nalepkę kontrolną.

Ile musisz dopłacić za rejestrację samochodu z zagranicy?

Do standardowych kosztów rejestracji samochodu musisz doliczyć także wydanie karty pojazdu (75 zł). Łączna kwota to 256 zł. Oprócz podatku akcyzowego, tłumaczenia i badania technicznego.

Co zrobić z OC po zakupie auta?

Pamiętaj, że od momentu zakupu pojazdu, spoczywa na tobie obowiązek ubezpieczenia. Nabywca powinien przekazać ci polisę (jeżeli kupujesz auto bez polisy, musisz ją wykupić tego samego dnia). Warto sprawdzić czy jest ona ważna, opłacona i czy towarzystwo nie będzie chciało zrekalkulować składki. Jeżeli dopłata do tej polisy nie będzie ci się opłacała, możesz polisę po zbywcy wypowiedzieć i zawrzeć nową już na siebie. Warto przeliczyć składkę w porównywarce ubezpieczeń, aby w jednym miejscu poznać oferty różnych towarzystw i wybrać dla siebie najkorzystniejszą opcję.

Kiedy wykupić OC po zarejestrowaniu pojazdu z zagranicy?

OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Jeżeli wykupiłeś wcześniej OC krótkoterminowe, możesz poczekać, aż upłynie jego ważność i wtedy wykupić polisę. Możesz także wykupić cały pakiet ubezpieczenia wcześniej, zanim skończy się OC krótkoterminowe, tak, aby ochrona dobrowolnych ryzyk już działała.

Podsumowanie

Masz 30 dni na zarejestrowanie pojazdu używanego. Koszt rejestracji to 180,5 zł. Może być niższy, jeżeli rejestrujesz pojazd w tym samym powiecie, co poprzedni właściciel. Może to być też wyższa opłata, jeżeli sprowadzasz samochód z zagranicy.

 • Obecnie i tak większość urzędów rejestruje auta online. Na wizytę trzeba umawiać się przez internet choć czas rejestracji wrócił już do 30 dni. Jeżeli chodzi o same przepisy i ubezpieczenie to wygląda to tak jak to wyżej zostało napisane.