Artykuł gościnny
Przymierzając się do kupna samochodu, sporo osób zastanawia się: wybór jakiego modelu będzie dla nich trafny. Z reguły nie robi im różnicy wersja nadwozia, czy marka. Liczy się jedynie silnik, rodzaj napędu oraz cena. Dlatego przygotowaliśmy porady dla osób korzystających z auta jako środka transportu ułatwiającego życie. Przedstawiamy rodzaje nadwozi i ich największe zalety.
Limuzyna
Jest najbardziej reprezentacyjną formą nadwozia dlatego idealnie pasuje do osoby użytkującej samochód głównie samemu. Posiada co prawda duży bagażnik i sporą ilość miejsca na tylnej kanapie, ale osoba szukająca pojazdu rodzinnego nie będzie zachwycona. Największym problemem w tego typu samochodach jest przestrzeń bagażowa.
Teoretycznie jest ona spora, ale praktycznie nie do wykorzystania. Powodem tego jest rozmiar otworu bagażowego, który musi być wąski, aby utrzymać niską pozycję bryły bagażnika.
Hatchback/ liftback
Czym różnią się obydwa rodzaje nadwozia? Hatchback to auto z pionową lub prawie pionową ścianą tylną jak np. Volkswagen Golf czy Renault Clio, o których możesz dowiedzieć się czytając testy samochodów na furora.tv.
Liftback tymczasem jest typem nadwozia z tylną klapą pochyloną pod większym kątem (np. Polonez). Obecnie różnice pomiędzy obiema kategoriami zaczynają się zatracać, wskutek projektów modeli hatchback z klapą pod mniej pionowym kątem. W obu przypadkach pozostawiona została ta sama uniwersalność wnętrza.
Kombi
Obecne kombi, poza typowymi wersjami o ogromnej przestrzeni bagażowej (np. volvo, citroen c5), często nie mają wielkiego bagażnika ze względu na nowoczesny sportowy styl (np. Alfa Romeo 159, gdzie w sedanie pojemność bagażnika wynosi 405 litrów, a kombi 445 litrów). Jednak zawsze mają uniwersalność znacznie większą niż wersje z klapą tylną. W przypadku sedana ładowanie bagaży w dane miejsce, układanie wszystkich toreb itp. po prostu nie istnieje. W kombi wystarczy tylko założyć siatkę pomiędzy oparciem tylnej ławki i dachem, opuścić roletę i otrzymujemy do użytku olbrzymią przestrzeń ładunkową.
Van
To wersje, które uwzględniają wygodną pozycję jadących, przez ułożenie foteli wyżej i bardziej wyprostowaną pozycję siedzących. Dzięki temu mamy możliwość podróżować bezstresowo na duże odległości. Aczkolwiek jazda w mieście dużym Vanem (np. Ford Galaxy) jest mniej wygodna niż autami kompaktowymi.
Suv/crossover
Suv-y miały być autami uterenowionymi, oferującymi komfort podobny do hatchabacków i limuzyn. Jednak okazało się, że pogodzenie tych dwóch cech jest niewykonalne. Samochody SUV zbliżyły się do wersji Van, które mają większy prześwit i opcjonalnie napęd na obie osie. Przykłady takich samochodów znajdziesz czytając testy aut na furora.tv. Ostatnią wersją w tej dziedzinie są crossovery, minivany z większym prześwitem oraz napędem na cztery koła. Crossovery oferują nam komfort vana, zalety bagażowe hatchbacka oraz prześwit pozwalający na jazdę w gorszym terenie. Gdy jednak spadnie kilkunastocentymetrowy śnieg, to Suv i crossover zagrzebią się jak każda osobówka.