Jak zarejestrować auto sprowadzone z Niemiec?  

Sprowadzanie pojazdów z zagranicy, zwłaszcza z Niemiec, jest popularną praktyką w Polsce. Jeśli także planujesz taki import, konieczne jest zapoznanie się z formalnościami związanymi z rejestracją pojazdu w Polsce. W tym artykule przedstawimy Ci kompletny przewodnik, który krok po kroku opisze, jak po sprowadzeniu auta z Niemiec zarejestrować je w Polsce. 

Co trzeba załatwić po sprowadzeniu auta z zagranicy? 

Po przywiezieniu samochodu z Niemiec do Polski przed Tobą staną pewne formalności. Oto koszty rejestracji auta z Niemiec oraz lista rzeczy, którymi trzeba się zająć. 

Opłata akcyzowa 

Po sprowadzeniu auta musisz w pierwszej kolejności dokonać opłaty podatku akcyzowego. Musisz złożyć w urzędzie skarbowym wniosekw ciągu 14 dni od sprowadzenia pojazduiuiścić należną opłatę w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Stawkiakcyzy zależą od pojemności silnika i wynoszą odpowiednio: 3,1% dla pojazdów do pojemności 2000 cm³, 18,6% dla pojazdów powyżej pojemności 2000 cm³, Dla aut hybrydowych: 1,55% dla aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3, 9,3% dla aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3. 

Tłumaczenie dokumentów 

Jeśli dokumenty sprzedaży auta nie są dwujęzyczne, konieczne będzie przetłumaczenie umowy kupna-sprzedaży przez tłumacza przysięgłego. Nie ma potrzeby tłumaczenia dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, jeśli nie zawierają one dodatkowych adnotacji lub pieczątek. 

Przegląd techniczny 

Samochód musi przejść badanie techniczne, aby być dopuszczonym do ruchu na polskich drogach. Standardowy przegląd kosztuje99 zł dla aut bez instalacji gazowej, natomiast z zamontowanym LPG koszt wzrasta do 162 zł (Przy zakupie auta z gazem należy pamiętać o dokumencie potwierdzającym datę ważności butli i homologację instalacji, inaczej diagnosta nie podbije zaświadczenia).  

Koszt może zostać zmniejszony w przypadku, gdy badanie pojazdu stanowi uzupełnienie tego wykonanego za granicą. Jeśli auto przeszło przegląd w innym kraju, możliwe jest uznawanie go przez polskie urzędy, lecz większość będzie nalegała na wykonanie badania w kraju. 

Jak bezstresowo zarejestrować auto z Niemiec? 

Po załatwieniu wszystkich formalności możesz z pełną dokumentacją udać się do wydziału komunikacji w urzędzie miasta. Na zarejestrowanie auta masz 30 dni od daty sprowadzenia. Jeżeli tego nie zrobisz w terminie, urząd może nałożyć na Ciebie karę w wysokości od 200-1000zł.  

O ile będzie to Twoje pierwsze przekroczenie terminu, urząd powinien potraktować Cię ulgowo i zapewne nałoży najniższe widełki, ale częste naginanie terminu, może skończyć się najwyższą karą. Jest to przepis skierowany przede wszystkim do handlarzy, którzy wcześniej w ten sposób przerzucali opłaty na swoich klientów. 

Wszystkie dokumenty, jakie potrzebujesz przy rejestracji to: 

  • Dowód rejestracyjny oryginał lub kopia, wraz z tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego. 
  • Dokument potwierdzający uregulowanie akcyzy — dowód uiszczenia opłaty akcyzowej lub wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego zaświadczenie o zwolnieniu z tej opłaty. 
  • Potwierdzenie opłaty ubezpieczenia OC – ważna polisa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na terenie Polski. 
  • Dowód tożsamości — aktualny paszport lub dowód osobisty właściciela auta (tożsamość może też być potwierdzona przez aplikację mObywatel) 
  • Poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (w szczególności sprawdź poprawę wpisania numeru VIN i wszystkich danych pojazdu, gdyż twój błąd może wpłynąć na niewłaściwy wpis do dowodu rejestracyjnego, co może generować kolejne koszty związane z poprawą tych błędów). 
  • Przetłumaczona umowa kupna-sprzedaży samochodu lub faktura zakupu. 
  • Dotychczasowe tablice rejestracyjne lub zaświadczenie o przyjeździe pojazdu bez tablic (w przypadku transportu lawetą) 
  • Potwierdzenie wyrejestrowania samochodu w kraju, w którym uprzednio był zarejestrowany. 
  • Zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów z pozytywnym wynikiem badania okresowego. 
  • Potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych. 

Ile kosztuje rejestracja auta z zagranicy w wydziale komunikacji w Twoim urzędzie? 

Na szczęście od jakiegoś czasu opłata za rejestrację pojazdu zmalała z 256 zł na zaledwie 161,50 zł. Na sumę tej kwoty składają się między innymi koszt wyrobienia Pełnego Dowodu Rejestracyjnego – 54 zł, koszt tablic rejestracyjnych – 80 zł, koszt wyrobienia pozwolenia czasowego (tzw. miękkiego dowodu) – 13,50 zł, nalepki legalizacyjne na tablice (nalepki legalizacyjne na szybę przestały być wydawane z dniem 4 września 2022 roku) – 12,50 zł, opłata za ewidencję pojazdu – 1,50 zł. 

Jeżeli jesteś zainteresowany wyrobieniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, czyli możliwością wpisania wybranych znaków, będziesz musiał oprócz wypełnienia standardowego zestawu dokumentów podczas rejestracji auta, koniecznie uzupełnić wniosek o wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych.  

Oczywiście tablice te nie są wydawane na miejscu od ręki, a Ty będziesz musiał zaopatrzyć się w tablice tymczasowe. Ich koszt to dokładnie 30 zł, a całkowita opłata za wyrobienie indywidualnego napisu będzie Cię wynosić 1081,50 zł. W przypadku rejestracji dokonywanej przez pełnomocnika, który nie jest Twoją najbliższą rodziną, do kosztów rejestracji musisz doliczyć jeszcze 17 zł i przygotować kolejny dokument, jakim jest udzielenie pełnomocnictwa ogólnego. 

Jak zarejestrować auto sprowadzone z Niemiec? O czym jeszcze warto pamiętać?  

Pamiętaj, że aby proces rejestracji przebiegł sprawnie i szybko, nie możesz zapomnieć o żadnym z wyżej wymienionych dokumentów. Aby nieco skrócić czas oczekiwania, niektóre urzędy wprowadziły możliwość wcześniejszego umówienia się na wizytę na konkretną datę i godzinę, co z pewnością ułatwia przyjmowanie petentów, ale musisz dowiedzieć się wcześniej, czy Twój urząd oferuje takie rozwiązania.  

Po przebytej całej procedurze rejestracji dostaniesz pozwolenie czasowe ważne przez 30 dni na poruszanie się pojazdem, w trakcie których wydział komunikacji ma czas na wyrobienie pełnego dowodu rejestracyjnego, a jeżeli korzystałeś z opcji tablic indywidualnych, odbierzesz najpierw tablice tymczasowe, które wymienisz później na swoje unikalne przy odbiorze wszystkich dokumentów po całym procesie rejestracji. 

Cała procedura może wydawać się skomplikowana, ale w praktyce nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać, a co najważniejsze, zajmuje zazwyczaj tylko kilka godzin. Warto jednak zaznaczyć, żeby być odpowiednio zorganizowanym i przestrzegać wszystkich wymaganych terminów, aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji. Jeżeli rejestrowałeś już auta zakupione w Polsce to zapewne znasz już całą procedurę, w przypadku rejestracji samochodu z Niemiec musisz tylko pamiętać o kilku dodatkowych dokumentach, jeżeli jednak jest to Twoje pierwsze doświadczenie z wydziałem komunikacji, to nie panikuj, wystarczy, że zadbasz o wszystko, co jest zapisane w tym artykule.