Assistance na motocykl – czy warto kupić?

Przygotowanie motocykla do sezonu to nie tylko sprawdzenie, czy wszystko w pojeździe działa jak należy. Szykując się na nowy sezon motocyklowy, warto oprócz obowiązkowego OC wykupić także dodatkowe ubezpieczenie, aby maksymalnie zabezpieczyć się na wypadek nagłych sytuacji na drodze. Należy też sprawdzić, jakie warunki ubezpieczenia assistance firmy oferują motocyklistom. Czy warto wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia? 

Assistance motocykla – jak działa?

Ubezpieczenie assistance motocykli kilka lat temu było rzadkością. Obecnie wiele firm oferuje taką opcję i korzystne polisy ubezpieczeniowe dostępne są także dla właścicieli motocykli. Wśród dodatkowych ubezpieczeń, oferowanych przez firmy jest właśnie pakiet assistance. 

Assistance to dodatkowe ubezpieczenie, które można, ale nie trzeba wykupić, ponieważ nie jest ono obowiązkowe. Jego celem jest zagwarantowanie kierowcy pomocy w przypadku nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń na drodze. W czasie podróży mogą przytrafić się bardzo różne sytuacje, a posiadanie takiej polisy daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki wykupieniu assistance, w razie problemów kierowca może liczyć na szybką i profesjonalną pomoc. 

Wykupując ubezpieczenie assistance na motocykl, zwykle ma się do wyboru kilka wariantów: 

 • pomoc techniczna – jeśli podczas podróży motocykl ulegnie awarii, ubezpieczyciel zadba, aby szybko pojawiła się odpowiednia pomoc. Fachowcy na miejscu spróbują naprawić motocykl, a gdy nie będzie to możliwe, odholują go do najbliższego warsztatu, gdzie będzie czekał na naprawę; 
 • pomoc medyczna – jeśli podczas jazdy przydarzy się wypadek i ucierpi w nim kierowca, ubezpieczyciel zorganizuje konsultację z lekarzem, a także zapewni dowóz niezbędnych leków lub transport medyczny; 
 • pomoc w podróży – jeśli motocykl zepsuje się podczas podróży do innego miasta, daleko od domu, ubezpieczyciel zadba o nocleg w hotelu lub zorganizuje kontynuację podróży; 
 • pomoc informacyjna – w razie potrzeby kierowca może skontaktować się z pracownikami infolinii i otrzymać informację o lokalizacji najbliższego warsztatu albo stacji benzynowej. 

Zakres oferowanej ochrony u każdego ubezpieczyciela jest różny. Można skorzystać także z wielorakich pakietów, w których także będą dostępne inne rodzaje pomocy. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie oferty wszystkich firm i wybranie takiej, która najbardziej odpowiada oczekiwaniom i potrzebom. 

Jakie firmy oferują ubezpieczenie assistance motocykla?

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie assistance motocykla, ale nadal oferta dla kierowców jednośladów jest mniejsza, niż w przypadku samochodów osobowych. Warto sprowadzić, w jakich firmach można wypić takie ubezpieczenie, aby wybrać najlepszą ofertę dla siebie. Obecnie ten rodzaj polisy oferują takie firmy jak Link4, Compendsa, Allianz, Warta oraz PZU. 

Assistance na motocykl w Link4 

Link4 oferuje ubezpieczenie assistance dla motocyklistów, ale tylko, gdy polisę wykupi się wraz z ubezpieczeniem OC lub AC. Ochrona, na jaką może liczyć motocyklista, korzystając z assistance w Link4, to organizacja naprawy motocykla, pojazdu zastępczego, opieki oraz pomocy medycznej, a także dodatkowe wsparcie w różnych sytuacjach przez infolinię. Link4 oferuje assistance w trzech wariantach: 

 • wariant Auto Assistance, 
 • wariant Auto Assistance Plus, 
 • wariant Auto Assistance Komfort. 

Każdy z nich odrobinę różni się wielkością świadczeń, z których można skorzystać na terenie Polski oraz niektórych krajów europejskich, takich jak Austria, Wielka Brytania, Chorwacja, Hiszpania, Litwa, Macedonia Północna, Niemcy oraz Serbia. 

Assistance na motocykl w Compensa 

Kolejna firma, która oferuje assistance motocykla, to Compensa. Polisę można wykupić wraz z OC lub AC. Dostępne są dwa warianty assistance motocykla w Compensa: 

 • wariant Baza, 
 • wariant Rozszerzony. 

W wariancie podstawowym można oczekiwać naprawy pojazdu na miejscu, holowania motocykla do warsztatu, transportu do miejsca naprawy pojazdu oraz ewentualnego dostarczenia paliwa, gdyby okazało się, że zabrakło go w trasie.  

Z kolei, jeśli motocyklista zdecyduje się na wykupienie wariantu rozszerzonego, Compensa oferuje dodatkowo pomoc w zorganizowaniu pojazdu zastępczego, pomoc medyczną, kontakt z infolinią i pomoc telefoniczną. 

Assistance na motocykl w Warta 

Warta oferuje motocyklistom ubezpieczenie w czterech wariantach: 

 • wariant Standard, 
 • wariant Złoty, 
 • wariant Złoty+, 
 • wariant Platynowy. 

W ramach assistance kierowca może skorzystać z pomocy w zorganizowaniu pojazdu zastępczego, pomoc w podróży, pomoc medyczną oraz informacyjną. 

Assistance na motocykl w Allianz 

Bardziej rozbudowaną ofertę dla kierowców motocykli przygotował Allianz. Do wyboru w tej firmie ubezpieczeniowej są trzy warianty: 

 • Assistance 125 cm3, 
 • Motocykl Assistance PL+EU, 
 • Motocykl Assistance EU. 

W ofercie Assistance 125 cm3 wiek motocykla nie może być wyższy niż 5 lat, w pozostałych dwóch wariantach ubezpieczane są wszystkie motocykle, które zostały zarejestrowane w Polsce. Dodatkowo motocykl nie może być używany w pracy, czyli np. zarejestrowany na firmę. Warianty różnią się między sobą oferowanymi świadczeniami, dlatego warto dokładnie je przeanalizować i wybrać ten, który najlepiej odpowiada konkretnym potrzebom. 

Assistance na motocykl w PZU 

Ostatnia firma oferująca assistance motocykli to PZU. Oferta tego ubezpieczyciela nazywa się „Pomoc w drodze”, w ramach ubezpieczenia dostępne są cztery warianty: 

 • Assistance Komfort z OC, 
 • Assistance Komfort z AC, 
 • Assistance Super PL, 
 • Assistance Super PL+EU. 

Warianty Assistance Komfort sprzedawane są z ubezpieczeniem OC lub AC, z kolei Assistance Super dostępny jest w wersji PL oraz PL+EU, który będzie dobrą opcją dla motocyklistów, którzy bardzo często podróżują za granicę. Oferowane przez PZU ubezpieczenie assistance na motocykl jest bardzo elastyczne. Mogą z niego skorzystać także osoby, które motocykl wykorzystują w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jednak tylko w wariancie Super. 

Jaki jest koszt ubezpieczenia assistance motocykla?

Cena assistance motocykla zwykle jest wyliczana indywidualnie i będzie inna dla każdego motocyklisty. Jednak żeby poznać przybliżony koszt wykupienia takiej polisy, można skorzystać z kalkulatorów na stronach firm ubezpieczeniowych lub zadzwonić na infolinie, aby uzyskać dodatkową i formację. Kiedy chce się poznać dokładną cenę, najlepiej spotkać się z przedstawicielem firmy, który obliczy, jaką składkę za ten rodzaj ubezpieczenia ostatecznie będzie musiał zapłacić kierowca. 

Czy warto wykupić ubezpieczenie assistance motocykla?

To pytanie, na które nie ma dobrej odpowiedzi. Są osoby, które jeżdżą motocyklem już kilka lub kilkanaście lat i wiedzą, że nigdy by im się nie przydało, a są także takie, którym nieraz „uratowałoby życie” podczas awarii na drodze, szczególnie daleko od domu. Pamiętając o korzyściach, jakie oferują firmy, każdy musi sam zadecydować czy wykupić taką ochronę. 

Ubezpieczenie może być szczególnie pomocne, kiedy często wyjeżdża się daleko od miasta, a także za granicę. Dzięki assistance zawsze można liczyć na pomoc zaufanego serwisu, nawet jeśli daleko od domu przydarzy się wypadek lub zepsuje się pojazd.