Czy można kupić OC na miesiąc?

Polisa OC jest zawierana na 12 miesięcy. Są jednak sytuacje, w których można wykupić polisę na 30 dni. Jakie muszą zostać spełnione warunki i kto może wykupić taką polisę?

Niektórzy kierowcy zamiast na cały rok chcieliby ubezpieczyć samochód na krótszy okres czasu. OC krótkoterminowe jest możliwe, jednak nie dla wszystkich. Określa to ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Dla kogo i kiedy OC miesięczne?

W ustawie są określone przypadki, w których można wykupić krótkoterminową polisę. Oto osoby, które mogą wykupić taką polisę:

  • komisy i podmioty zajmujące się sprzedażą pojazdów – dzięki temu przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić na OC. Krótkoterminowe jest tańsze niż roczne, a spełniają obowiązek ubezpieczenia OC (zarejestrowany samochód musi mieć ważne OC, nawet jeżeli stoi na placu i niej jest używany),
  • właściciele pojazdów historycznych – pojazdy muszą mieć ubezpieczenie, gdy poruszają się po drodze publicznej, dlatego na każdy wyjazd takiego samochodu, jego posiadacz musi wykupić ubezpieczenie. Aby pojazd był pojazdem historycznym musi spełniać warunki – musi mieć co najmniej 40 lat lub 25 i zostać uznany jako unikatowy i ważny dla historii motoryzacji. Takie pojazdy można także ubezpieczyć w polisie rocznej,
  • właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo – taka rejestracja jest możliwa dla pojazdów przeznaczonych do wywozu za granicę, przejazdu pojazdu z miejsca zakupu za granicą do Polski oraz dla pojazdów, które muszą dotrzeć na badanie techniczne. Taka rejestracja jest możliwa na 30 dni, może zostać przedłużona po zawnioskowaniu o 14 dni,
  • właściciele pojazdów sprowadzonych z zagranicy – jeżeli sprowadziłeś samochód, możesz go ubezpieczyć na 30 dni, aby przez ten czas załatwić formalności związane z rejestracją samochodu w Polsce. Potem musisz wykupić ubezpieczenie roczne. Na pojazd sprowadzony nie możesz wykupić kilku ubezpieczeń OC krótkoterminowego, nawet, jeżeli nie zdążysz z rejestracją,
  • właściciele pojazdów wolnobieżnych – pojazdy takie jak kombajn lub inne maszyny rolnicze i leśne mogą mieć OC krótkoterminowe, bowiem są używane sezonowo. Pojazdy wolnobieżne to też maszyny budowlane, cechą charakterystyczną pojazdów wolnobieżnych jest ich maksymalna prędkość – nie może ona przekroczyć 25 km/h. Dla pojazdów wolnobieżnych polisa krótkoterminowa może zostać zawarta na trzy miesiące, a nie jeden miesiąc.
  • właściciele pojazdów do jazd testowych – ta możliwość jest przeznaczona dla jednostek badawczych producentów pojazdów. Pojazdy dla których można wykupić ubezpieczenie nie mogą być zarejestrowane ani w Polsce, ani za granicą. OC krótkoterminowe dla takich pojazdów zostało wprowadzone w 2019 roku.

Jaka jest różnica między OC krótkoterminowym a rocznym?

Jak łatwo można wywnioskować OC krótkoterminowe jest polisą z okresem obowiązywania krótszym niż rok. Jest zawierane na 30 dni lub 3 miesiące (w przypadku pojazdów wolnobieżnych). Polisy roczne są wyliczane indywidualnie dla każdego kierowcy. Polisy krótkoterminowe często mają jedną stawkę na samochody osobowe i na dostawcze.

Polisy roczne wznawiają się na kolejny okres ochrony, natomiast polisy krótkoterminowe nie ulegają przedłużeniu. Brak ciągłości ubezpieczenia powoduje naliczenie kary z UFG. Wysokość kar zależy od wielu czynników, a za brak ubezpieczenia ponad 14 dni dla samochodu dostawczego kara w 2020 roku wynosi 5200 zł.

Zakres ubezpieczenia jest taki sam zarówno dla polis rocznych, jak i krótkoterminowych. Sumy gwarancyjne wynoszą:

  • 5 210 000 euro na jedno zdarzenie bez względu na liczbę poszkodowanych w przypadku szkód na osobie,
  • 1 050 000 euro na jedno zdarzenia bez względu na liczbę poszkodowanych w przypadku szkód na mieniu.

Sumy te obowiązują także w państwach, gdzie biura narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego.

Jaki jest koszt i gdzie można wykupić krótkoterminową polisę OC?

Aby wykupić taką polisę, musisz udać się do przedstawiciela ubezpieczyciela. Nie można tej polisy wykupić przez Internet. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość takiego ubezpieczenia.

Przykładowa cena za polisę OC na miesiąc wynosi:

  • Link4 75 zł za samochody osobowe, 100 zł za samochody dostawcze,
  • Uniqa 75 zł za samochody osobowe, 120 zł za samochody dostawcze.

Niektóre towarzystwa wyliczają składkę zależnie od samochodu. Jednak Uniqa i Link4 mają stały cennik. OC krótkoterminowe dla samochodów z kierownicą po prawej stronie także podlega specjalnej wycenie. Inne składki są również dla pojazdów zarejestrowanych czasowo.

Jak wykupić całoroczną polisę OC?

Gdy OC krótkoterminowe dobiega końca, musisz pomyśleć o zakupie całorocznej polisy. Nie możesz się spóźnić ani jednego dnia, bowiem już za jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu możesz otrzymać karę z UFG, a nie jest ona mała, wynosi 1040 zł dla samochodów osobowych.

Przed zakupem warto porównać ceny różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Aby szybko to zrobić, możesz sprawdzić ceny w porównywarce ubezpieczeń. W jednym miejscu znajdziesz oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Nie wychodząc z domu, o dowolnej porze. Cały zakup polisy możesz sfinalizować w zaciszu swojego domu. Dokumenty otrzymasz na mejla, a płatność możesz wykonać przelewem internetowym.

Podsumowanie

OC krótkoterminowe możesz wykupić tylko w ściśle określonych przypadkach. Ta polisa wygasa i nie wznawia się automatycznie. Zakres jest taki sam, jak polisy rocznej. Składka jest ustalana przez towarzystwa ubezpieczeniowe, najczęściej to koszt około 100 zł.