Wymiary tablicy rejestracyjnej w Polsce – Poradnik

Każdy pojazd dopuszczony do ruchu drogowego musi być wyposażony w tablice rejestracyjne. W przypadku ich braku należy liczyć się z surowymi karami, które są nakładane na właściciela auta. Warto również wiedzieć, jakie wymiary tablicy rejestracyjnej są właściwe, aby można było posługiwać się nimi zgodnie z obowiązującymi przepisami. Czy jazda z niewymiarowymi tablicami rejestracyjnymi to przestępstwo? Jakie rodzaje tablic można wyróżnić? Sprawdź.

Rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce

Niezależnie od rodzaju pojazdu, którym poruszasz się po drogach, wymogiem koniecznym są zawsze tablice rejestracyjne. Obowiązujące w Polsce przepisy dopuszczają do użytku osiem różnych typów takich elementów. Są to tablice:

  • standardowe,
  • indywidualne,
  • zabytkowe,
  • tymczasowe,
  • tymczasowo badawcze,
  • dyplomatyczne,
  • dla samochodów elektrycznych,

Kiedy stosuje się konkretny typ tablic rejestracyjnych pojazdu?

Tablice standardowe to najczęściej spotykane rejestracje, które przeznaczone są do znakowania większości pojazdów. Można je rozpoznać po białym kolorze z czarnym wytłoczeniem numerów. Tablice indywidualne wyglądają podobnie, jednak pozwalają na pełną personalizację rejestracji przez właściciela. Wnioskujący o nie może wybrać rejestrację składającą się z od trzech do pięciu liter z możliwością zastąpienia dwóch ostatnich cyframi.

Tablice zabytkowe przeznaczone są zarówno dla samochodów, jak i motocykli. W celu ich uzyskania konieczne jest jednak spełnienie konkretnych wymagań. Można je rozpoznać po umieszczeniu po prawej stronie zabytkowego samochodu lub motocyklu.

Tablice tymczasowe zarezerwowane są dla pojazdów zarejestrowanych na określony czas. Są one w białym kolorze z czerwonymi wytłoczeniami numerów. Tymczasowe badawcze z kolei przeznaczone są dla właścicieli samochodów, którzy chwilowo zarejestrowali pojazd na czas potrzebny do przeprowadzenia badań homologacyjnych. Także mają biały kolor i czerwone napisy.

Tablice dyplomatyczne nadawane są przez wojewodę mazowieckiego. Kolor tablic jest niebieski, a napisy na nich mają biały kolor. Jednym z nowo stosowanych rodzajów tablic rejestracyjnych są te w kolorze zielonym z czarnymi znakami. Zarezerwowane są one dla samochodów elektrycznych i wodorowych.

Jaki wymiar ma tablica rejestracyjna?

Wymiary tablicy rejestracyjnej obowiązujące w Polsce zależą przede wszystkim od jej typu. Przepisy pozwalają na montaż tablic rejestracyjnych jednorzędowych, które są najczęściej spotykanym rozwiązaniem, ale również dwurzędowych oraz jednorzędowych zmniejszonych. Podczas rejestracji samochodu lub motocyklu należy prawidłowo uzupełnić wniosek dotyczący ich rodzaju.

Tablice rejestracyjne jednorzędowe oraz dwurzędowe zarezerwowane są przede wszystkim dla standardowych pojazdów. Nie wydaje się ich motocyklom, maszynom rolniczym czy motorowerom. Rozmiar tablicy rejestracyjnej jednorzędowej wynosi 520 x 114 mm, w przypadku dwurzędowej jest to 305 x 214 mm. Warto również pamiętać, że niektóre samochody mogą mieć już wydzielone przez producenta miejsce na montaż rejestracji. W takiej sytuacji często przednia rejestracja ma standardowe wymiary jednorzędowe, natomiast tylna ma wymiary zmniejszone. Rozmiar tablicy rejestracyjnej zmniejszonej to wówczas 305 x 114 mm. Przy składaniu wniosku o rejestrację pojazdu można wówczas wnioskować o jedną tablicę standardową, a drugą zmniejszoną.

Tablice rejestracyjne wydawane motocyklom mają charakterystyczny kształt. Zgodnie z przepisami powinny mieć wymiary 190 x 150 mm. A jaki wymiar ma tablica rejestracyjna montowana w motorowerach? Jest on tylko nieznacznie mniejszy od tych przeznaczonych dla motocykli – wynosi 140 x 114 mm.

Jak uzyskać tablice rejestracyjne i ile one kosztują?

Właściciele pojazdów, w których tablice rejestracyjne zostały mocno uszkodzone, np. wskutek stłuczki lub też zostały skradzione, mogą wnioskować w urzędzie o wydanie ich wtórnika. W praktyce oznacza to możliwość zachowania dotychczasowego numeru oraz rozmiaru tablic. Przy składaniu wniosku o wtórnik konieczne jest wylegitymowanie się dowodem osobistym. Należy mieć przy sobie również dowód rejestracyjny samochodu, ważną polisę OC, potwierdzenie uiszczenia opłat i oświadczenie dotyczące odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań dotyczących kradzieży, zgubienia lub uszkodzenia tablic.

W przypadku rejestracji nowego samochodu lub po zakupie używanego należy pamiętać o uiszczeniu opłat. Standardowe tablice rejestracyjne to koszt, który nie przekracza 100 zł. Właściciele pojazdów, którzy chcieliby wyrobić tablice indywidualne, muszą liczyć się ze znacznie większym wydatkiem. Cena za tablice do samochodu to koszt 1000 zł. Co ciekawe, indywidualne tablice do motocykla są znacznie tańsze – ich koszt to 500 zł.

Co grozi za nieprawidłowy rozmiar tablicy rejestracyjnej?

Małe tablice rejestracyjne cieszą się dużą popularnością. Jednak często decydują się na nie właściciele samochodów, w przypadku których nie ma konieczności ich montażu. W praktyce oznacza to, że część pojazdów, które mają miejsce na montaż standardowych wymiarów rejestracji, porusza się po drogach z mniejszymi tablicami. Odpowiedzią na bezpodstawne wnioskowanie o mniejsze tablice rejestracyjne jest zapis znajdujący się w kodeksie ruchu drogowego. Obowiązuje on od końca roku 2020. Ten stanowi, że jeżeli dany pojazd nie wymaga stosowania małych tablic rejestracyjnych, a pomimo tego korzysta z nich, nie może przejść pozytywnie badań technicznych.

Kierowcy wnioskujący o pomniejszone tablice rejestracyjne, czyli te o wymiarach 305 x 114 mm, muszą dodatkowo złożyć oświadczenie dotyczące małej wnęki montażowej, jak również odpowiedzialności za składanie fałszywych oświadczeń.

W świetle obowiązujących przepisów poruszanie się samochodem lub motocyklem bez tablic rejestracyjnych jest jednoznaczne z niespełnieniem warunków technicznych. Oznacza to, że pojazd nie powinien być dopuszczony do ruchu. Podczas kontroli patrolu policyjnego, kierowca może zostać ukarany wysokim mandatem karnym. Jego kwota może sięgać nawet 5 tysięcy złotych. W skrajnych sytuacjach może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego samochodu.