Jak i gdzie sprawdzić VIN za darmo?  

Kupowanie samochodu na rynku wtórnym zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeżeli nie robimy tego w naprawdę sprawdzonym źródle, nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności co do jego pochodzenia oraz historii. Na szczęście istnieją narzędzia, które mogą być przy tym bardzo pomocne i dostarczają wielu cennych informacji na temat samochodu. Skoro każdy pojazd musi być zarejestrowany w danym państwie, to informacje na temat jego pochodzenia czy przebytych kolizji również muszą być gdzieś przechowywane. Podstawowym krokiem w czasie kupowania samochodu jest sprawdzenie jego numeru VIN. 

Czym jest numer VIN? 

Każdy zarejestrowany samochód posiada swój własny numer VIN. Sama nazwa tego identyfikatora pochodzi od angielskiego skrótu Vehicle Identification Number, czyli Numer Identyfikacyjny Pojazdu. 

Pierwszym miejscem, w którym należy szukać tego numeru jest dowód rejestracyjny samochodu. Jeśli ktoś nie posiada akurat tego dokumentu, to numer VIN jest również zapisany na tabliczce umieszczonej w samochodzie. W zależności od konkretnej marki i modelu, tabliczka może znajdować się w różnych miejscach. Najczęściej jest to: 

  • Miejsce na wzmocnieniach czołowych i bocznych samochodu. 
  • Podłoga w przedniej części kabiny, zwykle pod fotelem pasażera lub obok niego. 
  • Podłoga w tylnej części samochodu, zwykle pod siedziskiem pasażerów. 
  • Podłużnica za prawym tylnym lub przednim kołem. 
  • Podłoga w bagażniku. 

Niekiedy trzeba poświęcić nieco czasu na poszukiwanie numeru VIN, ale z pewnością znajduje się on w każdym samochodzie. Zazwyczaj konkretny producent stosuje te same miejsca w każdym swoim modelu, choć nie zawsze jest to reguła. Doświadczona osoba jest jednak w stanie znaleźć numer w ciągu kilku chwil. 

Jakich informacji dostarcza VIN? 

Numer VIN zawiera przede wszystkim kompletną historię danego pojazdu. Właśnie dlatego jest on tak istotny w czasie kupowania używanego samochodu. Wszystkie zmiany i poważniejsze naprawy jakie zostały dokonywane w samochodzie są widoczne właśnie w bazie danych VIN. Co ważne, numer zawiera również informacje o ewentualnych kolizjach, w jakich brał udział samochód. 

Historia widoczna w bazie numerów VIN zaczyna się w momencie, w którym samochód został wyprodukowany. Przez cały późniejszy czas rejestrowane są w nim wszystkie istotne z punktu widzenia stanu technicznego wydarzenia. Każdy samochód musi przechodzić coroczne badania techniczne – informacje o tym również są tutaj zapisywane. Jeśli w czasie przeglądu technicznego zostały wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, będzie o tym wiadomo w bazie informacji. 

Kolejną ważną informacją jest przebieg samochodu. Niestety, nieuczciwi sprzedawcy znają wiele sztuczek na zaniżanie realnego przebiegu samochodu i ukrywanie go przed kupującymi. Możliwe jest nawet zmodyfikowanie licznika kilometrów w pojeździe tak, aby osoba mniej doświadczona niczego tu nie podejrzewała. Numer VIN sprawia, że takie oszustwo jest niemożliwe. Przy każdym przeglądzie technicznym, jaki przechodzi samochód zapisywane są również informacje na temat stanu licznika. Nie da się ich w żaden sposób zmodyfikować, zatem jeśli w bazie danych widnieją inne liczby niż te, które podaje sprzedawca, to należy to potraktować jako próbę oszustwa. 

Bardzo ważne są również informacje na temat poprzednich właścicieli samochodu. Dzięki numerowi VIN można poznać dokładną historię tego, w jaki sposób samochód przechodził z rąk do rąk. Dostępne są podstawowe dane konkretnych właścicieli oraz informacje o tym, czy była to osoba prywatna, czy firma. Również w tej kwestii nieuczciwi sprzedawcy lubią oszukiwać swoich klientów, zaniżając liczbę dotychczasowych właścicieli. Niezwykle istotna jest przy tym możliwość sprawdzenia, czy sprzedający rzeczywiście jest właścicielem samochodu. 

Dzięki sprawdzeniu numeru VIN można mieć pewność, że samochód pochodzi z bezpiecznego, legalnego źródła. Jeśli pojazd został skradziony, to z bazie danych można bardzo łatwo to sprawdzić. Wielu nieuczciwych sprzedawców handlujących kradzionymi samochodami został wykrytych dzięki temu prostemu narzędziu. 

Jak sprawdzić VIN za darmo? 

Warto wiedzieć, jak szybko sprawdzić VIN za darmo. Jest to bardzo proste, a informacje zawarte w bazie danych są dostępne dla każdego, kto jest nimi zainteresowany. 

Wszystkie informacje związane z numerem VIN gromadzone są w rządowej bazie danych. Dostępna jest ona pod adresem historiapojazdu.gov.pl. Warto upewnić się, że strona z której się korzysta jest faktycznie portalem rządowym, bowiem tylko tam znajdują się prawdziwe informacje. Również w tej kwestii nie brakuje oszustów tworzących fałszywe portale, rzekomo udostępniające prawdziwe informacje. W rzeczywistości mogą być one sfałszowane w celu nabrania kupującego. 

Samo skorzystanie z bazy danych jest w pełni darmowe. Trzeba o tym pamiętać, bowiem niektóre fałszywe portale pobierają za to opłaty – sprawdzenie VIN za darmo jest prawem każdego. Aby móc to zrobić, należy oczywiście posiadać numer VIN samochodu. Powinien on składać się z 17 znaków, do których należą m.in. oznaczenia kraju pochodzenia producenta samochodu, jego marka oraz segment czy rok produkcji. Kolejną informacją, jaką należy wpisać, jest numer rejestracyjny samochodu oraz data pierwszej rejestracji. Wszystkie te rzeczy znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. 

Jeśli chodzi o datę pierwszej rejestracji, warto wziąć pod uwagę to, że w dowodzie rejestracyjnym znajdować się będzie jedynie data pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Jeśli jest to samochód krajowy, to nie jest to problem. W przypadku pojazdu sprowadzanego z zagranicy data zamieszczona w dowodzie może jednak różnić się od prawdziwej daty pierwszej rejestracji. 

Po wpisaniu wymaganych informacji system automatycznie wygeneruje cały raport dotyczący historii pojazdu. Wszystkie informacje ułożone są chronologicznie, tak, aby można było łatwo prześledzić całą historię samochodu. 

Dlaczego musisz sprawdzać VIN?  

Sprawdzenie numeru VIN jest absolutną koniecznością w czasie kupowania samochodu. Pozwala to na uniknięcie wielu potencjalnych problemów z nieuczciwymi sprzedawcami, a także zweryfikowanie wszystkich informacji dotyczących danego pojazdu. Wszystkie informacje, jakie można w ten sposób uzyskać powinny mieć ogromne znaczenie dla kupującego. Zapisane są tam chociażby wszelkie poważniejsze problemy techniczne, jakie były wykrywane w czasie przeglądów technicznych. Niektóre takie problemy mogą być nadal obecne w momencie sprzedaży samochodu. 

Numer VIN to również bardzo skuteczna broń przeciwko wszystkim nieuczciwym sprzedawcom. Dzięki niemu niemożliwe staje się chociażby ukrycie prawdziwego przebiegu samochodu czy dotychczasowej liczby właścicieli. Ponadto samochód pochodzący z nielegalnego źródła natychmiast zostanie w ten sposób wykryty. 

Sprawdzenie VIN za darmo jest bardzo proste i szybkie. Warto zatem to zrobić, nawet jeśli sprzedawca wydaje się bardzo uczciwy. Daje to stuprocentową pewność co do historii samochodu oraz jego stanu technicznego, co w przypadku kupowania pojazdu na rynku wtórnym jest niezwykle ważne.