Mieszkasz w Rzeszowie? Teoretycznie, nie musisz obawiać się drogiego OC, bo stolica Podkarpacia słynie z najniższych cen obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. A praktycznie? Może już nie być tak różowo. Szczególnie, jeżeli należysz do grona młodych kierowców.


rzeszow rynek

W bieżącym miesiącu (listopad 2017 r.) ubezpieczenie OC w Rzeszowie kosztuje średnio 659 złotych, o 13,6% mniej niż wynosi średnia krajowa (749 zł). W dodatku, tak tanio nie ma w żadnym mieście wojewódzkim. Dla porównania, najwyższe składki OC płacą mieszkańcy Wrocławia. Na polisę OC wydają ok. 1049 zł, czyli 59% więcej niż rzeszowscy kierowcy.

Za co ubezpieczyciele lubią Rzeszów?

Miejsce zamieszkania jest podstawowym wskaźnikiem ryzyka ubezpieczeniowego (oczywiście nie jedynym, bo równie ważne są dane kierowcy i pojazdu). Na podstawie statystyk wypadkowych, natężenia ruchu drogowego czy nawet gęstości zaludnienia, ubezpieczyciele oceniają jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku lub kolizji.

Rzeszów to wzorcowy przykład bezpiecznego miasta. Tak w każdym razie uważają nie tylko ubezpieczyciele, ale również jego mieszkańcy. Z badania PwC wynika, że czują się w nim bezpiecznie i nie odczuwają uciążliwości ruchu drogowego*. Liczba zarejestrowanych w Rzeszowie pojazdów jest niewielka i dochodzi tutaj do mniejszej liczby wypadków niż np. w zatłoczonej Warszawie czy Wrocławiu.

Tanie OC? Nie dla wszystkich!

Ogólnie w Rzeszowie jest tanio. I ogólnie jest bezpiecznie. A gdyby tak odejść od ogółu?
Podana średnia cena OC w listopadzie 2017 r. dla Rzeszowa wynosi 659 zł i dotyczy wszystkich właścicieli pojazdów. A przecież wśród nich są zarówno doświadczeni i rozważni kierowcy, jak również sprawcy kolizji drogowych i tzw. osoby z podwyższonej grupy ryzyka.

  • Za głównych winowajców większości wypadków (na podstawie statystyk policyjnych) uważa się młodych kierowców, do 25 roku życia. Za ich winy płacą wszystkie młode osoby, bo większość ubezpieczycieli woli postawić ich pod jedną kreską i obarcza zwyżkami wyłącznie za wiek. Jakimi w Rzeszowie? Porównując do średniej, wręcz olbrzymimi!
   W listopadzie br. młodzi kierowcy z Rzeszowa w wieku od 18 do 25 lat płacą średnio 2027 zł za polisę OC, czyli 207,6% więcej od średniej ceny ubezpieczenia w mieście.

 

  • Podwyższone składki OC czekają na panny i kawalerów (to oczywiście wiąże się również z wiekiem, bo w tej grupie jest najwięcej młodych osób).
   Za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu zarejestrowanego w Rzeszowie osoby stanu wolnego płacą ok. 1061 zł, czyli 61% więcej niż wynosi średnia cena dla ogółu kierowców.

 

  • Duża pojemność silnika nie jest mile widziana przez ubezpieczycieli, ponieważ wiąże się z większymi osiągami prędkości pojazdu i podwyższonym ryzykiem wystąpienia szkody.
   Za najwyższą pojemność silnika (powyżej 3,0) kierowcy z Rzeszowa dopłacają prawie 37% do polisy (w porównaniu do średniej). Koszt najtańszej polisy wzrasta wówczas do 902 zł.

 

  • Brak zniżek za bezszkodową jazdę (bez względu na przyczynę, czyli zarówno z powodu braku wypracowanej historii w OC jak i utraty zniżek po szkodzie) podnosi średni koszt polisy OC do 1138 zł, czyli o 72,7% powyżej średniej.

 

A ty ile zapłacisz za OC w Rzeszowie?

Mieszkasz w Rzeszowie? Dane dla ogółu kierowców potraktuj poglądowo. Mogą one zupełnie odbiegać od proponowanej dla Ciebie ceny OC. Pamiętaj, że wysokość składki jest obliczana na podstawie indywidualnych informacji podawanych we wniosku ubezpieczeniowym. Poza tym, każdy ubezpieczyciel posiada własną grupę docelową. Jej przedstawicieli honoruje dodatkowymi zniżkami marketingowymi, a niepożądanych klientów odstrasza wysokimi składkami. Jak znaleźć tego właściwego? Wystarczy porównać oferty kilkunastu towarzystw, np. za pomocą internetowej porównywarki OC.

* Raport firmy doradczej PwC (analiza sytuacji gospodarczej w dwunastu dużych miastach Polski)