Jak sprowadzić auto ze Szwecji?

Samochody ze Szwecji, podobnie jak i innych krajów skandynawskich, cieszą się dość dużą popularnością w Polsce. Ich sprowadzenie jest nieco trudniejsze, gdyż wiąże się z kilkoma wyzwania, na które trzeba być przygotowanym. Jeśli chcesz sprowadzić wymarzony samochód ze Szwecji, dowiedz się, jakie formalności musisz spełnić oraz jakie koszty się z tym wiążą.

Sprowadzenie auta ze Szwecji – dlaczego to dobry pomysł?

Kraje skandynawskie, w tym właśnie Szwecja, słyną z kultury jazdy, która jest na bardzo wysokim poziomie. Kierowcy dbają o swoje samochody, a także uważają, poruszając się nimi po drogach. Dzięki temu auta sprowadzane ze Szwecji są w doskonałym stanie technicznym. Doskonałym potwierdzeniem tego są statystyki, które wyraźnie wskazują na to, że w Szwecji dochodzi do najmniejszej liczby wypadków śmiertelnych w całej Europie.

Kultura jazdy i mała ilość poważnych wypadków sprawiają, że samochody sprowadzane ze Szwecji są w doskonałym stanie technicznym. Bardzo rzadko zdarza się, aby miały one jakieś ukryte wady. Nawet jeśli dojdzie do wypadku, to takie samochody nie trafiają do sprzedaży, tylko są złomowane. Wszystko to sprawia, że sprowadzenie auta ze Szwecji jest doskonałym pomysłem. W kraju tym cofanie liczników związane jest z wysokimi karami, dlatego jest to praktyka stosowana niezwykle rzadko. Samochody w Szwecji przechodzą również skrupulatne kontrole techniczne. Mają one na celu wykryć wszelkie niedociągnięcia oraz usterki. Dzięki temu decydując się na zakup pojazdu z tego właśnie kraju, można liczyć na to, że będzie ono w doskonałym stanie technicznym.

Jak sprowadzić samochód ze Szwecji?

Zdecydowanie największym problemem, z jakim wiąże się sprowadzenie auta ze Szwecji, jest odległość tego kraju od Polski. Planując wyjazd w celu obejrzenia oraz zakupu samochodu warto znaleźć od razu kilka interesujących modeli, aby zwiększyć szanse na znalezienie idealnego pojazdu. Do szukania samochodów w Szwecji warto wykorzystać najpopularniejsze w tym kraju serwisy ogłoszeniowe, takie jak Bytbil.com, Bilweb.se oraz Blocket.se. Z kolei poszukując samochodów kolekcjonerskich, warto regularnie śledzić ogłoszenia pojawiające się na stronie Bilwebauctions.se. Innym sposobem na zakup auta ze Szwecji jest sprawdzenie ofert miejscowych komisów. Bardzo często można znaleźć w nich interesujące samochody, które będą spełniały wszelkie oczekiwania.

W Szwecji prowadzonych jest kilka rejestrów, w których można sprawdzić najważniejsze informacje o samochodzie online. Jest to bardzo wygodna forma weryfikacji, która umożliwia weryfikację tego, czy podane przez sprzedawcę dane są zgodne ze stanem faktycznym. Transportstyrelsen, czyli Szwedzka Agencja Transportu udostępnia dane dotyczące stanu technicznego, wykonywanych przeglądów itd. Świetnym źródłem cennych informacji o wybranym pojeździe jest również strona Car.info. Można na niej znaleźć dokładny przebieg samochodu od chwili jego rejestracji.

Koszt sprowadzenia auta ze Szwecji – ile to kosztuje?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu samochodu z tego kraju, warto poznać dokładny koszt sprowadzenia auta ze Szwecji. Jednym ze sposobów na to jest zorganizowanie wycieczki do tego skandynawskiego państwa w celu obejrzenia interesujących modeli aut. Warto jednak wybrać od razu kilka samochodów, które wydają się interesujące, gdyż podróż i pobyt w Szwecji to dość spory wydatek. Dzięki znalezieniu kilku potencjalnych aut uda się zwiększyć szanse na to, że wśród nich będzie to, które faktycznie spełni wszelkie oczekiwania.

Możesz zlecić to zadanie firmie, która zajmuje się świadczeniem tego rodzaju usług. Jej przedstawiciele znajdą oferty samochodów o określonych parametrach, przeprowadzą ich oględziny, a po podjęciu decyzji także zajmą się sprowadzeniem auta do kraju. W takiej sytuacji koszt sprowadzenia auta ze Szwecji może być dość spory, ale jest to rozwiązanie bardzo wygodne, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Sprowadzenie auta ze Szwecji – z jakimi formalnościami się wiąże?

W przypadku samochodów sprowadzanych ze Szwecji niezbędne jest opłacenie podatku akcyzowego. Obecnie wynosi on 3.1% wartości auta w przypadku modeli z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ oraz 18,6%, gdy pojemność mieści się w przedziale 2000-3500 cm ³. Co ważne, obowiązek zapłaty akcyzy nie dotyczy samochodów elektrycznych.

Na zarejestrowanie samochodu ze Szwecji nowy właściciel ma 30 dni. Bardzo ważne jest to, aby posiadać pełen szwedzki dowód rejestracyjny, który składa się z żółtej i niebieskiej części. Trzeba więc zadbać o to, aby otrzymać go w całości od szwedzkiego sprzedawcy. Do procesu rejestracji niezbędne są także takie dokumenty, jak:

  • przetłumaczony dowód zakupu samochodu,
  • dokument tożsamości nowego właściciela,
  • tymczasowe tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku,
  • potwierdzenie opłacenia akcyzy lub dowód na zwolnienie z tego obowiązku.

Ubezpieczenie samochodu importowanego do kraju – o czym trzeba pamiętać?

Sprowadzenie auta ze Szwecji wiąże się również z obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia OC. Należy to zrobić przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu drogowego lub najpóźniej w dniu jego rejestracji w wydziale komunikacji. Jeśli samochód ma być sprowadzony na lawecie, to niezbędne jest wykupienie tymczasowego OC, które najczęściej obowiązuje przez 30 dni. Po tym czasie musi być zastąpione obowiązkową polisą OC na 12 miesięcy.

Zakup samochodu ze Szwecji cieszy się coraz większą popularnością, głównie ze względu na to, że w zdecydowanej większości są to auta w doskonałym stanie wizualnym oraz technicznym. Wysoka kultura jazdy oraz troska o samochody sprawia, że prezentują się one zdecydowanie lepiej niż te, które oferowane są przez mieszkańców innych krajów. Wbrew pozorom sprowadzenie takiego samochodu nie jest bardzo trudne. Można to zrobić samodzielnie lub zlecić to zadanie specjalizującej się w takich usługach firmie. Po sprowadzeniu go do kraju, opłaceniu akcyzy, zarejestrowaniu oraz opłaceniu obowiązkowego ubezpieczenia OC można cieszyć się jazdą wymarzonym samochodem.