Jak sprowadzić auto z Danii?

Samochody z Danii cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Są chętnie wybierane głównie ze względu na to, że Duńczycy dbają o swoje pojazdy i regularnie je konserwują. Dzięki temu nawet kilkuletnie samochody w większości są w świetnym stanie technicznym i wizualnym. Planujesz zakup auta i zastanawiasz się nad sprowadzeniem go z Danii? Sprawdź, na co musisz koniecznie zwrócić uwagę, aby uniknąć kłopotów.

Zalety samochodów sprowadzanych z Danii

Ogromną zaletą sprowadzania samochodów z Danii jest przede wszystkim to, że pojazdy przeznaczone do wyrejestrowania oraz eksportu poza granice tego kraju, przechodzą dokładną kontrolę. Ma ona zweryfikować dokładnie ich stan techniczny. Na jej podstawie określa się również wartość samochodu. Jest to niezbędne do tego, aby dotychczasowy właściciel mógł otrzymać zwrot opłaty rejestracyjnej. Nad  przeprowadzaniem takich gruntowych kontroli czuwa Motorstyrelsen, czyli Duńska Agencja Pojazdów Samochodowych.

Samochody z Danii uważane są za dość drogie, ale wynika to głównie z faktu, iż mieszkańcy tego kraju ponoszą bardzo wysokie opłaty rejestracyjne. Niekiedy wynosi ona nawet 150% wartości zakupionego pojazdu, dlatego przy jego sprzedaży ustalają cenę, która chociaż w niewielkim stopniu pokryje poniesione koszty. Jednocześnie wpływa to na to, że auto z Danii przeważnie jest droższe niż to, które sprowadzane jest z innego kraju.

Auto z Danii – czy to dobre rozwiązanie?

Samochody z Danii to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zakupić samochód w doskonałym stanie technicznym. Duńczycy ze względu na wysokie opłaty rejestracyjne zazwyczaj bardzo dbają o swoje samochody. Regularnie je konserwują oraz dbają o to, aby systematycznie przechodziły kontrole serwisowe.

Dbanie o samochody jest dla Duńczyków niezbędne do tego, aby mogły one przejść wspomniane kontrole przedeksportowe, na których podstawie mogą odzyskać część wydatków związanych z opłatą rejestracyjną. Muszą być one wykonywane na co najmniej 4 tygodnie przed planowaną sprzedażą. W przeciwnym wypadku konieczne jest jego powtórzenie.

Samochody z Danii – gdzie najlepiej ich szukać?

Najlepszym sposobem na to, aby znaleźć odpowiednie samochody z Danii, jest przeglądanie różnego rodzaju portali ogłoszeniowych oraz aukcyjnych. Największą popularnością cieszą się takie serwisy, jak Bilbasen.dk, Autoautikon.dk, Bilzonen.dk oraz Bilprise.dk. Są duńskie strony, na których znaleźć można interesujące samochody z Danii.

Przeglądając ogłoszenia. należy szczególną uwagę zwrócić na to, czy podana cena to kwota brutto, czy netto. W przypadku ceny brutto nowy właściciel może ubiegać się o zwrot 60% zapłaconego podatku.

Jak sprawdzić przebieg auta z Danii?

Sprowadzając samochód z Danii, bardzo istotne jest to, aby dokładnie sprawdzić jego faktyczny przebieg. Pozwoli to uniknąć problemów w przyszłości i umożliwi weryfikację tego, że sprzedawca nie przekręcił licznika. Jest to bardzo łatwe, gdyż w tym celu można skorzystać z jednej z baz online:

  • Skat.dk
  • Færdselsstyrelsen

Do tego, aby sprawdzić za ich pomocą wybrany pojazd wystarczy tylko numer VIN oraz numer rejestracyjny. Na ich podstawie można sprawdzić nie tylko dotychczasowy przebieg, ale i historię badań technicznych oraz polis ubezpieczeniowych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala sprawdzić, czy podane przez sprzedawcę informacje są prawdziwe.

Auta z Danii zgodnie z prawem przechodzą w tym kraju obowiązkowe przeglądy techniczne, którym muszą być poddawane pojazdy co 2 lata. Korygowanie wskazań licznika jest tam karalne, dlatego sprowadzając samochodów z tego państwa, można liczyć na to, że będzie ono w doskonałym stanie technicznym, a deklarowany przebieg zgodny ze stanem faktycznym.

Koszty sprowadzenia samochodu z Danii

Każdy, kto zastanawia się, jak sprowadzić auto z Danii, powinien wiedzieć z, jakimi kosztami się to wiąże. Jednym ze sposobów na jego sprowadzenie do kraju jest samodzielnie zorganizowany wyjazd do Danii. Trzeba w tym przypadku jednak liczyć się z koniecznością poniesienia wydatków związanych z samym dojazdem, jak i zakwaterowaniem oraz wyżywieniem. Dania jest krajem położonym dość daleko od Polski, dlatego znalezienie noclegu jest wręcz niezbędne. Do tego należy doliczyć również płatne odcinki dróg, a także krótkoterminowe ubezpieczenie NNW oraz assistance.

Na rynku działają także firmy, które sprowadzają samochody z Danii. Skorzystanie z ich usług jest bez wątpienia najwygodniejszym rozwiązaniem. Koszty takiej usługi wyliczane są indywidualnie. Mimo większych kosztów takie usługi cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na ogromną wygodę i minimum formalności. Samochód zostanie podstawiony pod wskazany adres bez konieczności samodzielnej organizacji podróży.

Auto z Danii – jak je ubezpieczyć?

W momencie, gdy samochód znajdzie się już na terytorium Polski, a w Danii załatwione zostaną wszelkie formalności, można zająć się jego rejestracją, a także zakupem obowiązkowego ubezpieczenie OC w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Do tego, aby można było zarejestrować auto z Danii, niezbędne jest wcześniejsze przetłumaczenie umowy kupna-sprzedaży, a także dowodu rejestracyjnego. W ciągu 30 dni od przekroczenia przez samochód polskiej granicy konieczne jest opłacenie akcyzy. Jej wysokość ustalana jest na podstawie wartości pojazdu oraz pojemności silnika. Kolejnym krokiem jest wykonanie obowiązkowego przeglądu, chociaż nie jest to konieczne, jeśli sprowadzony samochód ma ważny przegląd wykonany w Danii. Następnie niezbędne jest zarejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji. Najpóźniej w tym samym dniu należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC

Zakup samochodu z Danii to doskonałe rozwiązanie dla osób, które poszukują aut w doskonałym stanie technicznym, które są zadbane i posłużą nowemu właścicielowi przez długi czas. Dzięki temu, że Duńczycy bardzo dbają o regularne serwisowanie oraz systematyczne przeprowadzanie przeglądów, samochody z Danii nie tylko doskonale się prezentują, ale i wyróżnia je nienaganny stan techniczny.