Wchodząc w posiadanie pojazdu, każdy kierowca musi pamiętać o ubezpieczeniu OC. Jednak to nie wszystko – każdy samochód poruszający się po polskich drogach musi mieć ważne badanie techniczne.

Ważne badanie techniczne jest nie tylko istotne w kwestii ewentualnej kary i zatrzymania dowodu rejestracyjnego czy braku wypłaty ubezpieczyciela. Przede wszystkim poruszanie się pojazdem bez ważnego przeglądu stanowi zagrożenie na drodze, ponieważ właściciel może nie być świadom usterek w swoim pojeździe.

Obowiązek ustawowy?

Każdy samochód musi przejść badanie techniczne raz w roku. Wyjątkiem są nowe pojazdy rejestrowane w Polsce – pierwsze badanie techniczne mogą przejść przed upływem trzech lat od pierwszej rejestracji. Kolejne badanie może odbyć się za dwa lata, a potem już trzeba rokrocznie wykonywać przegląd.

Właściciele pojazdów zabytkowych nie muszą co rok jeździć na badanie techniczne. W tym przypadku wystarczy jeden przegląd przed zarejestrowaniem pojazdu.

Czy muszę robić badanie techniczne w innych pojazdach niż samochód?

Należy pamiętać, że badanie techniczne należy wykonywać raz na rok także w innych pojazdach niż samochody. Właściciele skuterów, ciągników i motocykli także muszą o tym obowiązku pamiętać. Koszt dla tych pojazdów jest jednak niższy niż w samochodach (99 zł razem z opłatą ewidencyjna w wysokości 1 zł). Cena za badanie motocykla i ciągnika to 63 zł, a motoroweru 51 zł.

Czy wszystkie nowe pojazdy są zwolnione z badań technicznych?

Pojazdy, takie jak: taksówki, pojazdy do nauki jazdy, uprzywilejowane, przewożące towary niebezpieczne, służące do zarobkowego przewozu osób muszą przechodzić badanie techniczne co roku od pierwszej rejestracji.

Ciągniki rolnicze muszą przechodzić badanie techniczne co dwa lata, a autobusy co pół roku.

Jaka jest kara za brak przeglądu?

Jeżeli zapomnisz zrobić przeglądu, czeka cię niemiła niespodzianka. Przy kontroli policyjnej możesz otrzymać mandat w wysokości 500 zł oraz zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny. Policja może wydać dokument, dzięki któremu możesz sam dojechać do najbliższej stacji kontroli pojazdów.

Jeżeli jednak policja uzna, że stan techniczny pojazdu jest niewłaściwy, będziesz musiał wezwać lawetę. Samochód bez ważnego przeglądu traktuje się jako niesprawny i nie można się nim poruszać po drogach.

Jak odzyskać dowód rejestracyjny?

Jeżeli policja zatrzyma dowód rejestracyjny, otrzymasz dokument, który uprawnia cię do dojechania do najbliższej stacji kontroli pojazdów, aby dokonać tam przeglądu. Masz na to 7 dni. Po pozytywnym przejściu badania otrzymasz zaświadczenie (ważne 30 dni), z którym musisz udać się do wydziału komunikacji właściwemu twojemu miejscu zamieszkania i otrzymasz z powrotem dowód rejestracyjny pojazdu.

Ile kosztuje badanie techniczne?

Badanie diagnostyczne jest wykonywane w okręgowych stacjach kontroli pojazdów. Koszt badania samochodu osobowego to 99 zł, w tym 1 zł składka na Cepik, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Jeżeli posiadasz samochód z instalacją LPG wtedy koszt badania wyniesie 162 zł.

Czy mogę spóźnić się z badaniem technicznym?

Jeżeli uda ci się uniknąć kontroli policyjnej w czasie braku przeglądu i tak możesz ponieść konsekwencje finansowe. W planach jest wprowadzenie dodatkowych opłat za spóźnienie z badaniem technicznym. Koszt badania do 30 dni po terminie byłby wyższy od stałego i ma wynosić 126 zł, natomiast jeszcze dłuższa przerwa to już podwójna stawka podstawowa za badanie techniczne.

Obecnie wiele stacji diagnostycznych oferuje wysłanie wiadomości z przypomnieniem o terminie zbliżającego się badania technicznego. Pozwala to na unikanie nieprzyjemnych konsekwencji, a każdemu może zdarzyć się zapomnieć o dacie przeglądu. W planach jest także wprowadzenie opłaty jakościowej, która miałaby ulepszyć funkcjonowanie systemu badań technicznych. Byłby to koszt 3,5 zł. W życie mają wejść przepisy, wedle których będzie można zrobić przegląd na 30 dni przed datą w dowodzie rejestracyjnym. Nie skróci to czasu do kolejnego przeglądu, tak jak to jest obecnie.

Co jest sprawdzane na przeglądzie technicznym?

Badanie to tak naprawdę nie tylko obowiązek, ale i potrzeba. Dzięki niemu można wykryć usterki pojazdu i naprawić je, zanim samochód zrobi nam niemiłą niespodziankę i zostanie unieruchomiony w trasie. Badanie sprawdza m.in.:

  • silnik i emisję spalin,
  • układ wydechowy,
  • hamulcowy i kierowniczy,
  • oświetlenie,
  • zawieszenie,
  • szyby,
  • opony,
  • pasy bezpieczeństwa.

Co zrobić jeżeli mój pojazd nie przejdzie badania?

Jeżeli diagnosta zauważy jakąś usterkę w pojeździe to oznacza, że pojazd nie spełnia warunków i nie można się nim poruszać po drogach. Informacja o usterce zostanie wysłana do CEPiK i właściciel pojazdu nie będzie mógł zrobić przeglądu na innej stacji licząc na zatajenie usterki. Diagnosta nie przybije pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Wystawi zaświadczenie o usterkach.

Wtedy właściciel samochodu otrzymuje 14 dni na ich naprawę. Po usunięciu usterek należy znów sprawdzić stan techniczny wadliwych elementów i dopiero wtedy przegląd zostanie pomyślnie zakończony. Warto także pamiętać, aby po naprawie udać się do tej samej stacji diagnostycznej – wtedy zapłacisz tylko za elementy, które wcześniej były uszkodzone, a nie za przegląd całego pojazdu.

Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bez przeglądu?

Jeżeli to ty spowodowałeś szkodę, a nie masz ważnego badania technicznego, ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie, ponieważ w czasie wykupywania polisy przyjął takie ryzyko. Jeżeli to ty jesteś poszkodowany i nie masz przeglądu, możesz liczyć się z pomniejszeniem odszkodowania, które powinien wypłacić ubezpieczyciel. Można dowieść, że stan techniczny twojego auta mógł być powodem kolizji lub zmienić jej bieg. Ubezpieczyciel może pomniejszyć wysokość odszkodowania.

Czy AC zadziała bez przeglądu?

Jeżeli wykupiłeś polisę dobrowolną autocasco i masz ochronę od zniszczenia auta, musisz pamiętać o ważności badania technicznego. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia z powodu stanu technicznego twojego auta. Szkoda mogła zostać spowodowana poprzez usterki w pojeździe.

Gdyby we właściwym czasie zostało wykonane badanie techniczne, można byłoby uniknąć szkody. Niektóre towarzystwa jednak oferują swoim klientów ochronę także przy braku przeglądu. Są to wyjątki, ale na rynku ubezpieczeniowym można znaleźć takie oferty.

Podsumowanie

Badanie techniczne jest obowiązkowe dla pojazdów poruszających się po polskich drogach. Niestosowanie się do tych przepisów może skutkować mandatem, zabraniem dowodu rejestracyjnego, brakiem wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela lub co gorsza przyczynić się do powstania wypadku drogowego. Warto więc pilnować daty lub poprosić stację kontroli, gdzie zazwyczaj robisz badanie o przypomnienie o upływającym terminie ważności przeglądu auta.