Brak ważnego OC? UFG dowie się wcześniej.

Biznesmen z czerwonym samochodem bez ważnego OC

Brak ważnej polisy OC to żadna oszczędność. Przekonało się już o tym wielu Polaków. Wciąż jednak panuje przekonanie, że „może się uda”. Przyczyny naszej niefrasobliwości mogą być różne: zabieganie, zapominalstwo lub po prostu brak pieniędzy. Ale czy warto?

Wyniki ogłoszone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny są zaskakujące. Tylko w ubiegłym roku ukarano ponad 40 tys. kierowców za brak ważnego OC. Szacuje się, że takich właścicieli pojazdów może być w Polsce nawet ponad 250 tysięcy.

Do tej pory procedura po „wychwyceniu” uchylającego się od opłaty polisy posiadacza „4 kółek” była trudniejsza, gdyż funkcjonariusze policji wysyłali do UFG pisemne zgłoszenia. Dostarczenie pisma trwało kilka dni a później dokument musiał zostać zarejestrowany w kancelarii Funduszu i wprowadzony do systemu.

Komenda Wojewódzka w Szczecinie w porozumieniu z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym już od czerwca bieżącego roku uruchomiła elektroniczny program pilotażowy. Dzięki nowemu systemowi e-Zawiadomienia, informacja o braku ważnego OC dotrze do UFG w kilka minut.

Nowy system pozwoli także na szybką weryfikację: czy właściciel pojazdu tylko zapomniał dokumentu, czy też całkowicie uchylał się od opłat. Program zostanie także udostępniony innym organom np. wydziałom komunikacji.

Przez najbliższe 3 miesiące e-Zawiadomienia będą wdrażane i testowane tylko w Szczecinie, ale docelowo planuje się wprowadzenie zmian w całej Polsce.