Polisy komunikacyjne zazwyczaj są zawierane na cały rok. W przypadku OC jest kilka sytuacji, w których można wykupić OC miesięczne. Jak jest z AC? Czy można wykupić autocasco na czas krótszy niż rok?

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które ma chronić ubezpieczonego w przypadku częściowego uszkodzenia, całkowitego zniszczenia czy kradzieży pojazdu. Ubezpieczenie jest popularne wśród wielu kierowców, szczególnie przy pojazdach, które mają wysoką wartość. Kierowcy często są także zainteresowani zakupem assistance.

Czy autocasco mi się przyda?

Jeżeli wydałeś na zakup nowego auta wszystkie oszczędności, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu AC. Jeśli pojazd ma wysoką wartość może być łakomym kąskiem dla złodziei. Ponadto może dojść do uszkodzenia samochodu, począwszy od drobnych zarysowań parkingowych do większych szkód częściowych.

Zdarzają się także zderzenia ze zwierzęciem. Jeżeli podróżujesz często przez lasy lub miejsca, w których mogą pojawić się np. sarny, łosie, to warto wykupić AC. Ubezpieczenie autocasco to także ochrona po pożarze czy całkowitej szkodzie, nawet przy szkodach spowodowanych przez siły natury np. gradobicie. Po zaistniałej szkodzie ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na naprawę auta lub zakup nowego. Można także zlikwidować szkodę w serwisie bezgotówkowo. Zależy to od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

Czy AC kupować razem z OC?

Zdecydowanie korzystniej jest kupić ubezpieczenie AC w pakiecie z OC na cały rok. Dzięki wykupieniu większej liczby ryzyk składka końcowa może okazać się dużo niższa niż zakup oddzielnych polis. Warto także w jednym terminie ubezpieczyć auto kompleksowo, wtedy będzie mniejsze prawdopodobieństwo zapomnienia o wykupie polisy. Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego nie wznowi się automatycznie.

Czy mogę kupić AC oddzielnie od OC?

Nie wszystkie towarzystwa oferują samodzielne ubezpieczenie AC. W niektórych jednak można wykupić taką polisę. Czasem może korzystniej cenowo wyjść zakupienie OC w innej firmie, a AC w innej. Nie zdarza się to często, ale jest możliwe. Mimo wykupienia polis oddzielnie warto zachować ten sam okres ubezpieczenia. Nie trzeba będzie pamiętać o dwóch terminach tylko o jednym.

Czy mogę kupić AC krótkoterminowe?

Taką ofertę proponuje zdecydowanie mniej towarzystw niż zakup oddzielnego rocznego AC. Jednak na rynku jest taka możliwość. Takie rozwiązanie swoim klientom dają m.in. PZU i Compensa.

W jakich sytuacjach przyda się krótkoterminowe AC?

Krótkoterminową polisę możesz zawrzeć, jeżeli  kupiłeś używane auto z OC, które jest opłacone przez poprzedniego właściciela na dłuższy czas np. pół roku i sprawdziłeś, że towarzystwo nie zrekalkuluje składki (ponownie przeliczy jej wysokości). Szkoda byłoby wypowiadać opłacone już OC, aby zawrzeć polisę pakietową z OC i AC. Można wykorzystać polisę zbywcy, a OC i AC wykupić po zakończeniu obecnej umowy. Jednak jeżeli zależy ci na ochronie twojego pojazdu, możesz skorzystać z AC krótkoterminowego na czas do końca trwania polisy OC. A potem możesz wykupić polisę pakietową.

Polisa krótkoterminowa AC może przydać się także na okres wakacji. Np. jeżeli wybierasz się w daleką podróż i jest większe prawdopodobieństwo uszkodzenia twojego pojazdu, to możesz wykupić polisę tylko na okres podróży.

Na czym polega AC krótkoterminowe w PZU?

Krótkoterminowe AC jest zawierane minimum na 30 dni. Polisę można zawrzeć także na inny okres, sam możesz określić daty. Szczególnie przyda się to w przypadku zakupu polisy AC na używane auto, w którym będziesz korzystać z polisy OC zbywcy, aby wyrównać okresy polis. Na autocasco nie ma karencji, obowiązuje data ustalona w polisie.

Autocasco krótkoterminowe jest zawierane także na takich samych zasadach, jak całoroczne. Można wybrać likwidację w serwisie, warsztacie partnerskim lub opcję optymalną, czyli kosztorysową, ponadto można wykupić Auto Wartość 100%, czyli stałą sumę oraz Auto Ochronę Sumy Ubezpieczenia, czyli nieredukcyjną sumę ubezpieczenia,  ustalić udział własny.

Czy warto kupić AC krótkoterminowe?

AC krótkoterminowe to jednak nie same zalety – w porównaniu z roczną polisą krótkoterminowe jest droższe. Dla przykładu klient, który posiada Opla  Astrę o wartości 20 000 zł, za roczną polisę musiałby zapłacić 1284 zł, a za miesiąc AC 241 zł. Jeżeli miałby co miesiąc je przedłużać składka wyniosłaby 2892 zł. Zdecydowanie bardziej opłaca się wykupić polisę roczną.

Czy w Compensie także kupisz AC krótkoterminowe?

Compensa oferuje AC krótkoterminowe, jednak nie osobom fizycznym. Taką polisę mogą wykupić tylko firmy zajmujące się sprzedażą pojazdów.

Dlaczego Aviva wycofała się z AC TERAZ?

Latem zeszłego roku Aviva udostępniła aplikację TERAZ, która pozwala na zakup polisy AC na godziny. Najkrótszy czas to 3 godziny, najdłuższa polisa mogła trwać 30 dni. Jesienią firma ubezpieczeniowa ogłosiła zakończenie sprzedaży tego produktu, tym samym AC na godziny zniknęło z rynku ubezpieczeniowego. Jako przyczynę podano informacje o niezrealizowanym planie sprzedażowym. Początkowo zakładano, że z aplikacji skorzysta 100 000 klientów. Tak się jednak nie stało.

Czy oprócz AC assistance może się przydać?

Assistance także jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które można wykupić do OC i AC na cały rok. Wykupienie polisy zapewnia ochronę w czasie awarii, wypadku lub kradzieży auta. Jednocześnie podobnie jak Autocasco, na rynku są również dostępne oferty krótkoterminowego assistance.

Dzięki assistance w razie awarii pojazd może zostać naprawiony na miejscu lub można skorzystać z holowania do serwisu bądź wskazanego przez siebie miejsca (zależy od warunków polisy). Jeżeli auto musi zostać w naprawie, ubezpieczyciel wynajmie dla ciebie pojazd zastępczy.

Assistance to także pomoc przy zatankowaniu niewłaściwego paliwa, zatrzaśnięcia kluczyków czy wymianie żarówki. Szczególnie może przydać się w dalszych trasach i za granicą, ale pomoc pod domem także może okazać się potrzebna, np. jeżeli samochód nie będzie chciał zapalić, ubezpieczyciel może zaholować pojazd do warsztatu, a tobie wynająć auto zastępcze.

Co się bardziej opłaca – assistance krótkoterminowy czy roczny?

Zakup całego pakietu OC, AC i assistance z pewnością się opłaca. Zostanie udzielona zniżka pakietowa. Często także zakres assistance wykupowanego do całorocznej polisy jest szerszy, są większe limity holowania, pojazd zastępczy jest udzielany na większą liczbę dni itd. Jeżeli wiesz, że będziesz często pokonywał długie trasy, assistance całoroczny wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Jednak, jeżeli assistance przyda ci się tylko raz w roku na wakacje, warto sprawdzić oferty ubezpieczenia krótkoterminowego. Coraz więcej firm proponuje taką możliwość. Warto jednak pamiętać, że polisę można wykupić dla młodszych pojazdów, te samochody, które mają ponad 15 lat mogą nie zostać objęte ochroną ubezpieczenia. Polisę krótkoterminowego assistance można wykupić przez internet w naszym kalkulatorze.

Podsumowanie:

  1. Niewiele firm ubezpieczeniowych oferuje AC krótkoterminowe.
  2. Koszt zakupu AC krótkoterminowego zwykle jest dużo wyższy niż całoroczne Autocasco.
  3. Alternatywą dla AC krótkoterminowego może być assistance krótkoterminowe.
  4. AC i assistance krótkoterminowe mogą być przydatne np. podczas krótkich wyjazdów autem za granicę.