Małe samochody elektryczne – TOP 6 popularnych modeli

Samochody elektryczne przestają być ciekawostką albo luksusowym dobrem dla ekscentryków. Ich zalety sprawiają, że dla wielu osób mogą być wyborem lepszym od pojazdów spalinowych. Ilość modeli samochodów elektrycznych na rynku jest coraz większa i główne pytanie przy wyborze nowego środka lokomocji nierzadko nie brzmi już „a może by tak kupić elektryka?”, ale „jaki samochód elektryczny byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?”. Dużym powodzeniem cieszą się lekkie i zwrotne małe auta elektryczne, pozwalające w pełni wykorzystać zalety tego rodzaju napędu. Które z nich kierowcy wybierają najchętniej? 

Na co zwracać uwagę kupując mały samochód elektryczny?

Samochody elektryczne są w Polsce coraz popularniejsze. W 2022 roku zarejestrowano ponad 11 tys. nowych aut z napędem elektrycznym, co oznacza wzrost o 59% w stosunku do roku poprzedniego. Jednocześnie  sprzedaż samochodów napędzanych benzyną spadła o 12,5%. Co jest brane pod uwagę przy wyborze typu pojazdu? 

Cena 

Samochody elektryczne wciąż są znacznie droższą opcją i blisko 2/3 ankietowanych twierdzi, że nie stać ich na taki zakup. Specjaliści oceniają, że do wyrównania cen obu typów aut dojdzie w 2026 r., a w kolejnych latach pojazdy elektryczne będą coraz wyraźniej tańsze od benzynowych. Jednak i obecnie można dzięki programowi „Mój elektryk” uzyskać bezzwrotną dotację w wysokości 15% ceny zakupu auta, co znacząco zmniejszy faktyczny koszt jego nabycia i pozwoli poruszać się ekologicznie bez przepłacania. 

Można także kupić samochód używany albo mini auto elektryczne importowane z Chin (np. BYD) na tyle lekkie, że oficjalnie jest klasyfikowane jako czterokołowiec lekki (lub ciężki zależnie od typu), ale mający wszystkie zalety samochodu i w znacznie korzystniejszej cenie. 

Koszty użytkowania 

Wiele osób błędnie zakłada, że droższy środek transportu będzie także kosztowniejszy w eksploatacji. W przypadku samochodów elektrycznych jest odwrotnie – koszt przejechania jednego kilometra jest kilkakrotnie niższy niż w pojazdach benzynowych, a dzięki prostszej konstrukcji konserwacja jego podzespołów wymaga mniej zabiegów i jest tańsza. W warunkach miejskich elektryk jeździ znacznie oszczędniej i nie tylko nie wyczerpuje baterii podczas postojów na światłach, ale oprócz tego wiele modeli ma system, pozwalający odzyskać energię podczas hamowania. 

Zasięg 

Mimo starań producentów porównanie między odległością, jaką można przejechać po jednym zatankowaniu benzyny i po jednym naładowaniu akumulatora, wciąż wypada na korzyść samochodów benzynowych. Przy dalekich podróżach ciągle jeszcze lepiej przemieszczać się w pojazdach spalinowych. 

Przydatność w codziennym życiu 

Zależnie od miejsca zamieszkania i trybu życia małe samochody elektryczne dowodzą swojej przydatności w różnym stopniu. Coraz więcej wielkich miast wprowadza zakaz wjazdu do centrum pojazdami spalinowymi, dlatego ich mieszkańcy chętniej korzystają z alternatyw, dzięki którym wciąż mogą poruszać się we własnych środkach transportu. 

Ceny prądu i benzyny 

Zmiany cen zarówno energii elektrycznej, jak i paliw kopalnych, sprawiają, że więcej osób chce samodzielnie produkować prąd. Posługiwanie się samochodem wykorzystującym ten prąd zamiast benzyny, zwiększa opłacalność takiej inwestycji. Niewątpliwą korzyścią jest także możliwość używania akumulatorów samochodu jako dodatkowego magazynu energii. 

Środowisko naturalne 

Zarówno troska o klimat, jak i nowe przepisy, sprawiają, że małe samochody elektryczne są wybierane jako bardziej proekologiczne.  

Najczęściej kupowane małe auta elektryczne

Na jakie marki i jakie modele warto się zdecydować? Oto lista samochodów, które kupujący uznali za najbardziej godne zaufania: 

Dacia Spring 

Od chwili wejścia na polski rynek Dacia Spring cieszyła się sławą najtańszego nowego auta elektrycznego w Polsce. Jej rumuński producent oferuje kupującym miejsca dla aż czterech osób, silnik o mocy 45 KM, akumulator o pojemności 26,8 kWh i możliwość przejechania na jednym ładowaniu, zależnie od trybu, od 230 do nawet 305 km. Bez wątpienia zaprojektowana do jazdy po mieście Dacia Spring jest hatchbackiem z sektora A, nadającym się do parkowania nawet na zatłoczonych parkingach, dostępnym w dwóch wersjach wyposażenia oraz możliwość powiększenia bagażnika z 290 do 1100 litrów. 

W tym roku Dacia Spring straciła pozycję najtańszego samochodu elektrycznego na polskim rynku – jej obecna cena to już 106 900 złotych, spadła więc na drugą pozycję. Wśród najtańszych małych aut elektrycznych pierwszą pozycję zajmuje teraz (drugi kwartał 2023 roku) Smart EQ Fortwo. 

Smart EQ Fortwo 

Smart model EQ fortwo kosztuje obecnie od 99 100 zł. Bez wątpienia zasługujący na zaliczenie do kategorii „mini auta elektryczne”, Smart jest dwuosobowym i dwudrzwiowym pojazdem miejskim z silnikiem o mocy 82 KM i akumulatorem 16,7 kWh, co przekłada się na bardzo skromny zasięg do 160 km na jednym ładowaniu. Mały jest także bagażnik –  260 l, a po powiększeniu 350 l. 

Za to autko wyróżnia się wyjątkową zwrotnością i napędem na tylne koła, dzięki któremu dobrze trzyma się drogi oraz szybką ładowarką pokładową. Jest dostępny także w wersji cabrio w cenie od 113 200 zł. 

Smart EQ Forfour 

Ta wersja Smarta to czteroosobowa wersja powyższego pojazdu przy tych samych parametrach silnika i baterii, a także deklarowanym zasięgu. Podobnie jak Fortwo należy do sektora A i również wyróżnia go napęd na tylne koła, co w przypadku samochodów czteroosobowych zdarza się dużo rzadziej. Bagażnik, o pojemności do 185 l do 975 l jest  przeciętny. Przy cenach tylko minimalnie wyższych (o ok. 2,5 tysiąca złotych) niż w wersjach dwuosobowych, Forfour wydaje się mieć korzystniejszy stosunek jakości do ceny. 

Fiat 500e 

Kolejny czteroosobowy mały samochód elektryczny, który mimo wszystko zalicza się do segmentu A i jest dostępny w dwóch wersjach nadwozia: jako trzydrzwiowy hatchback lub dwudrzwiowy cabrio. Silnik o mocy 118 KM zasilany jest przez akumulator o pojemności 37,3 kWh, zasięg wynosi średnio 215 km, a bagażnik ma pojemność 185 l z możliwością powiększenia do 550 l.  

Ciekawostką jest opcja dokupienia dodatkowych… drzwi po stronie pasażera. Cena Fiata 500e to 150 900 zł. 

Peugeot e-208 

To małe auto elektryczne typu hatchback wyróżnia się już wizualnie, ponieważ posiada aż pięcioro drzwi. Od czasu wprowadzenia na rynek jego jednostka napędowa już dwukrotnie przechodziła optymalizację i obecnie ma imponujące parametry: silnik o mocy 156 KM, akumulator o pojemności 51 kWh i zasięg do 400 km. Peugeot e-208 pozwala na wybór jednego z trzech trybów jazdy (ECO, NORMAL i SPORT) i ma dwa tryby odzyskiwania energii podczas hamowania. Z bagażnikiem 265 litrów i miejscami dla czterech dorosłych osób kosztuje co najmniej 156 000 zł. 

Mini Cooper SE 

Ostatni z listy TOP małych samochodów elektrycznych jest przeznaczony dla czterech osób trzydrzwiowy hatchback z silnikiem 184 KM, baterią o pojemności 28,9 kWh i zasięgiem do 270 km Mini Cooper SE. Poza napędem jest kopią wersji spalinowej i tak jak ona ma bagażnik o pojemności 211 l z możliwością powiększenia do 731 l.  Przy cenie 172 100 zł producent fabrycznie ograniczył jego prędkość do 150 km/h.