Jedno z najpopularniejszych na rynku wtórnym modeli samochodów osobowych – Audi A3, wciąż trzyma fason. Prestiż i niedroga eksploatacja to jego dewiza. Ale czy niedroga pod każdym względem? Sprawdziłam, ile kosztuje ubezpieczenie takiego pojazdu.

Audi A3

Słyszałam kiedyś powiedzenie, że „w Audi A3 każdemu kierowcy do twarzy”. Ten samochód wciąż zaliczany jest do grupy premium, pomimo, że kosztuje niewiele i większość modeli można serwisować za przysłowiowe parę groszy. Obowiązkowe OC też można za tyle kupić, ale zazwyczaj tylko wtedy, gdy samochód ma niewielką pojemność silnika, a jego właściciel – bezszkodową historię w OC.

Audi – prawie najdroższa marka w OC

W maju 2018 roku ubezpieczenie samochodu marki Audi nie należało do najtańszych. Co więcej, w rankingu rankomat.pl pod względem najdroższych polis OC (11 najpopularniejszych marek) Audi uplasowało się na drugim miejscu:

 1. BMW: 942 zł,
 2. Audi: 836 zł,
 3. Volkswagen: 735 zł,
 4. Ford: 710 zł,
 5. Peugeot: 705 zł,
 6. Opel: 704 zł,
 7. Fiat: 695 zł,
 8. Toyota: 685 zł,
 9. Skoda: 679 zł,
 10. Renault: 674 zł
 11. Dacia: 549 zł

Podczas, gdy ogół kierowców wydawał na OC średnio 743 zł, właściciele Audi płacili za obowiązkowe ubezpieczenie 836 złotych (12,5% więcej). Skąd tak wysoka cena? Średnią mogła zawyżać spora grupa ubezpieczających, którzy posiadają modele z dużą pojemnością silnika (to jeden z głównych czynników, wpływających na wysokość składki).

A3 – prawie najdroższy model Audi

Modele Audi A3 posiadają kilka różnych wersji wyposażenia oraz napędu i jeszcze więcej wersji silników. Nie brakuje wśród nich modeli ze wzmocnionym silnikiem (np. model S3, który osiąga moc maksymalną nawet do 300 kM i prędkość do 250 km/h). Niestety, ubezpieczyciele za takimi nie przepadają. Szybki samochód oznacza dla towarzystwa podwyższone ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. To oczywiście powoduje podniesienie składki OC.

W maju br. tylko jeden model Audi (A8), był droższy w OC od A3. Średnia cena OC dla 6. najczęściej ubezpieczanych pojazdów wynosiła*:

 1. A8: 1074 zł,
 2. A3: 918 zł,
 3. A6: 859 zł,
 4. A5: 839 zł,
 5. A4: 780 zł,
 6. 80: 690 zł

Tanie OC na Audi A3 – dla kogo?

Średnie stawki OC dla wszystkich modeli Audi A3 możecie potraktować tylko jako ogólny pogląd na rynek OC. Bo przecież cena polisy wyliczana jest nie tylko na podstawie marki i modelu samochodu. Na wysokość składki wpływają także (albo przede wszystkim) dane kierowcy. Wiek, miejsce zamieszkania, historia w OC, staż za kierownicą czy nawet stan cywilny i ilość posiadanych dzieci mogą sprawić, że ocena ryzyka będzie mniej surowa.

Świetnym przykładem na to może być właściciel Audi A3, który w tym miesiącu otrzymał za pośrednictwem rankomat.pl jedną z najtańszych ofert OC – za jedyne 409 złotych.

Na jego korzyść przemawiały przede wszystkim:

 • wiek (63 lata) – kierowców w średnim wieku uważa się za mniej skłonnych do ryzyka na drodze,
 • zameldowanie w niewielkiej miejscowości (w ruchliwym mieście łatwiej o kolizję lub wypadek),
 • bezszkodowa historia w OC (kierowca posiada 60% zniżek w OC i przez kilkanaście lat nie spowodował żadnej szkody w OC).

Powodem dla którego 63-latek otrzymał tak tanią ofertę OC, mógł być również samochód z niewielką pojemnością silnika (1598 cm3). Większość jednostek benzynowych w modelach A3 o takiej pojemności nie grzeszy dynamiką. Wprawdzie silnik 1,6 jest pewny i sprawdzony, ale rozpędzenie się auta do dużej prędkości jest już znacznie trudniejsze niż w przypadku sportowych modeli Audi.

Chcesz kupić tanie OC? Porównaj oferty różnych towarzystw

Posiadasz lub zamierzasz kupić Audi A3? Jeśli chcesz wiedzieć, ile dokładnie zapłacisz za OC, porównaj propozycje wielu firm. Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel może wycenić składkę na podstawie innej taryfy, a różnice mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Szybkie porównanie ofert umożliwią Ci internetowe kalkulatory. Tradycyjnie, polecam rankomat.pl.

*na podstawie wyników kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl w maju 2018 r.