Kalkulator zniżek OC – jaki stosują ubezpieczyciele?

Kupujesz polisę OC i zastanawiasz się, skąd akurat taka wysokość składki? Czy to możliwe, że kalkulator samodzielnie sprawdza Twoją historię ubezpieczenia? I jaki wpływ na cenę OC ma bezpieczna jazda?

Znak procenta ze wskaźnikiem

Cena polisy zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należy wysokość zniżek właściciela pojazdu, przyznawana za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. Podpowiadamy, jak można nabyć takie zniżki, ile to trwa i kiedy można je stracić.

Jak naliczają się zniżki za bezszkodową jazdę?

Zniżki są przyznawane za bezszkodową jazdę. Jednak, żeby je otrzymać, trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu. Towarzystwo nie przyzna Ci zniżek, np. gdy posiadasz uprawnienia do jazdy samochodem, jeździsz nim przez kilka lat, ale nie zostałeś wpisany do dowodu rejestracyjnego jako właściciel.

Kupujesz OC po raz pierwszy? Bez wypracowanej historii ubezpieczenia, cena Twojego OC może być wysoka. Jednak z każdym kolejnym rokiem bezszkodowej jazdy, Twoje zniżki będą wyższe. Możesz szacunkowo przyjąć, że za każdy rok otrzymasz 10% zniżki. Największy pułap jaki można osiągnąć, to zazwyczaj -60%. Zatem, maksymalne zniżki pojawią się na Twoim koncie po 6 latach.

To oczywiście tylko czysta teoria, bo nie ma żadnych przepisów regulujących liczenie zniżek kierowcom. Każde towarzystwo ma swoje wewnętrzne zasady. W niektórych już po 3 bezszkodowych latach będziesz mógł liczyć na najwyższe zniżki, w innych trzeba czekać na nie nawet 8 lat.

Coraz częściej bywa też tak, że towarzystwo rezygnuje z przedstawiania klientowi zniżek w procentach. Bierze pod uwagę jego historię w OC i na jej podstawie oblicza składkę. Dla właściciela pojazdu nie powinno więc być priorytetem sprawdzenie wysokości zniżek, ale ostatecznej ceny polisy.

Szkody niszczą wypracowaną historię

Pamiętaj, że każda szkoda spowodowana pojazdem którego jesteś właścicielem, obniży wypracowane już zniżki. Jeżeli posiadasz więcej samochodów, składka dla każdego z nich wzrośnie w kolejnym roku. W towarzystwach które weryfikują szkodowość klienta nawet do 10 lat wstecz, składka nie będzie korzystna nawet po kilku latach po szkodzie. Warto wtedy sprawdzić, które towarzystwo zwraca uwagę na krótszy okres czasu. Wówczas szkoda wypłacona z Twojej polisy np. 5 lat wcześniej, nie będzie miała znaczenia przy obliczaniu składki.

Zniżki za przebieg ubezpieczenia – skąd możesz je dopisać?

Jeżeli ubezpieczałeś pojazd za granicą, istnieje możliwość uwzględnienia wypracowanych tam zniżek (w niektórych towarzystwach). Trzeba przesłać tylko do ubezpieczyciela zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia, przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

W niektórych towarzystwach można także skorzystać ze zniżek małżonka, pod warunkiem wspólnoty majątkowej. Nie wymaga się przy tym wpisu żony/męża w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Warto jednak pamiętać, że jeżeli wystąpi szkoda, będzie ona widoczna także przy PESEL-u małżonka udzielającego zniżki.

Uwaga! W/w zasady regulują wewnętrzne przepisy każdego z towarzystw.

Nie musisz liczyć zniżek – skorzystaj z kalkulatora OC

Obecnie, towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają systemy, które ściągają historię ubezpieczenia z UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To właśnie do UFG towarzystwa przekazują informację o zawartych polisach oraz zgłoszonych szkodach. Kalkulatory firm ubezpieczeniowych automatycznie weryfikują szkodowość klienta.

Kupując OC przez internetową porównywarkę ubezpieczeń, nie musisz martwić się, że źle zadeklarujesz przebieg ubezpieczenia. Po podaniu PESEL oraz imienia i nazwiska, system wczyta Twoją historię ubezpieczeniową i przeliczy składkę, uwzględniając Twoje dane.

Czy mając przerwę w ubezpieczeniu stracisz swoje zniżki?

Jeżeli przez kilka lat zawierałeś umowy ubezpieczenia a potem sprzedałeś auto i nastąpiła przerwa w Twojej historii OC, towarzystwa będą o niej wiedziały. Podczas zakupu kolejnego ubezpieczenia, istotna będzie jej długość.
Im dłuższa przerwa w ubezpieczeniu, tym większą składkę możesz zapłacić za OC. Najczęściej przerwa dłuższa niż 24 miesiące oznacza, że towarzystwo potraktuje Cię jak osobę nieposiadającą historii ubezpieczenia. Jednak tutaj również nie ma stałych zasad. Niektóre towarzystwa np. odejmują po 10% za każdy rok bez polisy, a jeszcze inne biorą pod uwagę nawet 10 ostatnich lat, odejmują od nich czas bez OC i dla pozostałego okresu wyliczają zniżkę.

Najwyższe zniżki za bezszkodowość = najtańsze polisy?

Pamiętaj, że najwyższe zniżki w OC nie gwarantują Ci najtańszej składki. Nawet jeśli towarzystwo informuje Cię, że posiadasz maksymalne 60%, inne czynniki mogą wpłynąć na wzrost składki (marka, model pojazdu, miejsce zamieszkania itp). Z kolei inna firma, która przyznaje mniejsze zniżki za każdy rok bezszkodowy, może zaoferować dużo niższą składkę.

Podsumowanie

  • Zniżki zdobywasz za bezszkodową jazdę i długi przebieg ubezpieczenia.
  • Każda szkoda lub przerwa w OC ma wpływ na wysokość składki.
  • Podając PESEL, pozwalasz na sprawdzenie w UFG Twojej historii ubezpieczenia.
  • W UFG można sprawdzić także przerwy w ubezpieczeniu pojazdów, które mogą wpłynąć na utratę zniżek.
  • Nie zawsze największe zniżki za bezszkodowość oznaczają najtańszą polisę, dlatego przed zakupem polisy OC warto sprawdzać oferty różnych towarzystw.

 

wpis gościnny